Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2006 r., sygn. I FSK 999/05, I FSK 910/05

Uchybienie niewłaściwego zastosowania przepisu prawa materialnego polega na tzw błędzie w subsumcji, co wyraża się tym, że stan faktyczny ustalony w sprawie błędnie uznano za odpowiadający stanowi hipotetycznemu przewidzianemu w normie prawnej albo, że ustalonego stanu faktycznego błędnie" nie podciągnięto pod hipotezę określonej normy prawnej.Błędne zastosowanie prawa materialnego, czyli tzw. błąd subsumcji, to wadliwe uznanie, że ustalony w sprawie stan faktyczny odpowiada hipotezie określonej normy prawnej 3. Błędne zastosowanie (bądź nie zastosowanie) przepisów materialno-prawnych zasadniczo każdorazowo pozostaje w ścisłym związku z ustaleniami stanu faktycznego sprawy. W konsekwencji oznaczać to będzie brak możliwości skutecznego powoływania się na zarzut niewłaściwego zastosowania prawa materialnego, o ile równocześnie nie zostaną także zakwestionowane ustalenia faktyczne, na których oparto skarżone rozstrzygnięcie.

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 marca 2005 r., sygn. akt 1 SA/Gd 608/03 oddalono skargę Krzysztofa Ż. na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 18 kwietnia 2003 r. nr IO/4408-0002/03 w przedmiocie odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług.

Sąd w uzasadnieniu wyroku na wstępie przybliżył stan faktyczny sprawy.

Stwierdził, że Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku decyzją z dnia 8 listopada 2002 r. orzekł o odpowiedzialności Krzysztofa Ż. za zaległości podatkowe spółki z o. o. N." w Gdańsku w podatku od towarów i usług za wrzesień, listopad i grudzień 2000 r.

Izba Skarbowa w Gdańsku decyzją z dnia 18 kwietnia 2003 r., po rozpatrzeniu odwołania od decyzji pierwszej instancji uchyliła ją w części dotyczącej orzeczenia odpowiedzialności Krzysztofa Ż. za zaległości spółki w podatku od towarów i usług za grudzień 2000 r. i w tym zakresie wyłączyła, jego odpowiedzialność, natomiast w pozostałym zakresie utrzymała zakwestionowaną decyzję w mocy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00