Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 921/05

1. Ocena dowodów może być przedmiotem kontroli przez Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd ten władny jest jednak podważyć tę ocenę wówczas, gdy w świetle dyrektyw określonych w art. 191 Ordynacji podatkowej w związku z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi okazała się ona rażąco wadliwa albo w sposób oczywisty błędna.

2. Skoro skarżąca, jak wynika z prawidłowych ustaleń organów i Sądu pierwszej instancji, nie była właścicielem tych środków trwałych do momentu zapłaty całości ceny, gdyż dopiero z chwilą zapłaty ceny ze względu na treść art. 589 k.c. kupujący staje się właścicielem rzeczy, to nie miał do niej zastosowania przepis art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wyrokiem z 28 lutego 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "M." Spółki z o.o. z siedzibą w Zabrzu na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 16 marca 2004 r. utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu z 16 grudnia 2003 r., która organ ten określił Spółce "M.":

  • wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2002 rok w kwocie 265.627,00 złotych,
  • wysokość odsetek za zwłokę od zaniżonych zaliczek miesięcznych na ten podatek za okres od września do listopada 2002 roku w kwocie 11.497,60 złotych,
  • wysokość odsetek za zwłokę od zaniżonych zaliczek na ten podatek za okres od kwietnia do sierpnia 2002 roku w kwocie 1.076,80 złotych.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że kontrola przeprowadzona przez pracowników Urzędu Skarbowego w Zabrzu w Spółce "M." wykazała, iż podatnik nieprawidłowo zaliczył do kosztów uzyskania przychodów między innymi odpisy amortyzacyjne środków trwałych, przy zastrzeżeniu prawa własności, czym naruszył art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, iż z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynika, iż Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych przy zastrzeżeniu prawa własności na ogólną kwotę 376.170,38 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00