Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2006 r., sygn. I GSK 2818/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędziowie NSA Zofia Borowicz (spr.) Piotr Piszczek Protokolant Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[...] Spółki z o.o. we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 września 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Po 587/02 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. w Kaliszu na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 17 stycznia 2002 r. nr [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 września 2004 r., sygn. akt 3/I SA/Po 587/02 w sprawie ze skargi "[...]" Spółki z o.o. w Kaliszu na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 17 stycznia 2002 r. Nr [...] w przedmiocie klasyfikacji towarowej - oddalił skargę.

W uzasadnieniu tego wyroku WSA w Poznaniu wskazał, że Dyrektor Urzędu Celnego w Poznaniu po wszczęciu postępowania celnego, dotyczącego klasyfikacji towarowej o nazwie handlowej [...], objętego procedurą dopuszczenia do obrotu według zgłoszenia celnego SAD nr [...] z dnia 1 marca 2000 r., wydał w dniu 1 czerwca 2001 r. decyzję nr [...], w której uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, stawki celnej oraz określenia kwoty długu celnego.

Wydając w wyniku odwołania Spółki decyzję z dnia 17 stycznia 2002 r., Prezes Głównego Urzędu Ceł utrzymał w mocy decyzję organu celnego I instancji. Organ odwoławczy w uzasadnieniu wskazał, że w toku postępowania celnego zebrano stosowny materiał dowody, na podstawie którego ustalono, że [...] składa się w 60% z preparatu [...] (izolat białka sojowego) oraz w 40% z preparatu [...], w skład którego wchodzi sól (51%), E 407 karagen (39%) i E 415 guma ksantanowa (10%).

Powyższe w ocenie organu oznacza, że sporny produkt składający się z kilku surowców, w tym z izolatu białka sojowego, nie może być uznany za substancję, lecz za mieszaninę. Zatem do sprowadzonego towaru właściwa jest pozycja 2106, która obejmuje przetwory składające się z mieszanin związków chemicznych ze środkami spożywczymi, stosowane zarówno jako składnik produktów spożywczych, jak też dla polepszenia ich niektórych właściwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00