Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 listopada 2006 r., sygn. I GSK 48/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie Czesława Socha (spr.) NSA Andrzej Kuba Protokolant Anna Fyda po rozpoznaniu w dniu 22 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 lipca 2005 r. sygn. akt III SA/Lu 210/05 w sprawie ze skargi Z. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia 1 marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania dotyczącego wymiaru należności celnych oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Z. S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 lipca 2005 r. o sygnaturze III SA/Lu 210/05 - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Z. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia 1 marca 2005 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości cła, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie z dnia 28 grudnia 2004 r., która w postępowaniu wznowieniowym uchyliła decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Lublinie z dnia 29 stycznia 2002 r. o nr [...] w części dotyczącej stawki celnej, kwoty długu celnego, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług, wzywając do uiszczenia kwoty cła obliczonej z zastosowaniem autonomicznej stawki celnej.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że samochód osobowy marki Opel Kadett, sprowadzony z Holandii przez Z. S., zgłoszony w dniu 28 stycznia 2002 r. na podstawie dokumentu SAD [...], wobec którego zastosowano obniżoną stawkę celną w wysokości 0%, dopuszczony do obrotu na polskim obszarze celnym, nie spełnia warunku uprawniającego do zastosowania preferencyjnej stawki celnej co do "deklaracji na fakturze" i świadectwa przewozowego EUR.1. Należało wobec tego zgłoszenie celne uznać za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i zastosować autonomiczną stawkę celną, wyliczając w nowej wysokości kwotę długu celnego, podatku akcyzowego i podatku od towaru i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00