Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2006 r., sygn. I GSK 2182/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz, Sędziowie NSA Jerzy Sulimierski (spr.), Halina Wojtachnio, Protokolant Jakub Janicki, po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Społki z o. o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowei z dnia 15 marca 2005 r. sygn. akt SA/Rz 1972/03 w sprawie ze skarg [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 3 grudnia 2003 r. Nr [...] z dnia 8 grudnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 marca 2005 r. sygn. akt SA/Rz 1972/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi [...] Sp. z o.o. w Warszawie na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia 3 grudnia 2003 r. Nr [...] i z dnia 8 grudnia 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszeń celnych za nieprawidłowe.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Na podstawie zgłoszeń celnych dokonanych przez [...] Spółkę z o.o. z siedzibą w Warszawie według dokumentów SAD z dnia 22 marca 2001 r. nr [...] oraz z dnia 19 lutego 2001 r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu leki.
Naczelnik Urzędu Celnego w Rzeszowie decyzjami z dnia 22 lipca 2003 r. Nr [...] i z dnia 21 lipca 2003 r. Nr [...] uznał te zgłoszenia celne za nieprawidłowe w zakresie dotyczącym wartości celnej importowanych leków i obniżył tę wartość przyjmując, że skarżąca otrzymała upust cenowy - rabat od spółek eksportujących.
Orzekając w sprawie w związku z odwołaniem spółki, Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu w/w decyzjami z dnia 3 i 8 grudnia 2003 r. utrzymał w mocy decyzje organu I instancji. W uzasadnieniu organ II instancji stwierdził, że ujawnione w trakcie kontroli umowy z dnia 2 sierpnia 1996 r., zawarte pomiędzy skarżącą a spółkami eksportującymi, w których przewidziano udzielenie skarżącej rabatów po spełnieniu określonych warunków, winny być ujawnione przy dokonywaniu zgłoszenia celnego, a po otrzymaniu not kredytowych skarżąca powinna złożyć wniosek o zmianę nieprawidłowych zgłoszeń celnych. Otrzymanie przez skarżącą spółkę not kredytowych uzasadniało obniżenie wartości celnej towaru (leków) o wykazaną w nich wartość.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right