Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2006 r., sygn. I GSK 3407/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak (spr.), Sędziowie NSA Jan Grabowski, Andrzej Kuba, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 9 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 września 2005 r. sygn. akt III SA/GL 446/04 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 17 marca 2004 r. [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 2 września 2005 r. sygn. akt III SA/GL 446/04 oddalił skargę [...] Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia 17 marca 2004 r. nr [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego, co do wartości celnej towaru i określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym. Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez Spółkę [...] według dokumentu SAD z dnia 21 grudnia 2000 r. nr [...] objęto procedurą dopuszczenia do obrotu towar - lek o nazwie własnej, przyjmując wartość celną towaru w wysokości zadeklarowanej przez Spółkę, która odpowiadała wartości transakcyjnej udokumentowanej fakturami załączonymi do zgłoszenia celnego, wystawionymi przez sprzedającego - [...] z Irlandii.

Naczelnik Urzędu Celnego w Katowicach decyzją z dnia 4 grudnia 2003 r. nr [...] uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i określił tę wartość w wysokości niższej od zadeklarowanej przez Spółkę, naliczając jednocześnie od towaru stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Dyrektor Izby Celnej w Katowicach decyzją z dnia 17 marca 2004 r. nr [...] utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. W wyniku kontroli ujawniono umowy z 10 listopada 1998 r. i z 1 maja 2001 r. obowiązujące od 1 stycznia 2000 r., wiążące się z importem farmaceutyków i należnościami za ich zakup oraz wystawione na ich podstawie noty kredytowe o ustaleniu upustów. Kontrola tych dokumentów wykazała, że Spółka uiściła należność za towar w kwocie odpowiadającej 70 % wartości fakturowej. Eksporter zagwarantował zatem zniżkę i jej zakres przed dokonaniem zgłoszenia celnego i w dacie tej czynności Spółka miała świadomość tego, iż kwotą należną za towar jest kwota uwzględniająca upust. Nie stwierdzono aby miały miejsce płatności w kwotach wynikających z faktur handlowych przedstawionych do zgłoszenia celnego, czy późniejsze ustalenia o obniżeniu kwot wynikających z tych faktur. Spółka zobowiązana była zatem ujawnić fakt przyznania jej upustów oraz określić ich wysokość według wiedzy na dzień zgłoszenia celnego a jeśli nie znała w tej dacie ostatecznej wysokości upustu, mogła po dostarczeniu rozliczeń z eksporterem, wystąpić z wnioskiem o uznanie zgłoszenia celnego za nieprawidłowe. Co do podatku od towarów i usług organ odwoławczy stwierdził, że organ celny był właściwy do rozstrzygnięcia w tym przedmiocie w jednej decyzji obejmującej orzeczenie o należnościach celnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00