Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2006 r., sygn. I GSK 2795/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Sędziowie NSA Andrzej Kisielewicz del. Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Joanna Kubacka po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2005 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 3650/02 w sprawie ze skargi E. Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od E. Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu kwotę 120 zł (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z 25 lutego 2000 r. nr [...] uznał zgłoszenie celne nr [...] z dnia 7 lutego 2000 r. E. Ż. - Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe "[...]" we Wrocławiu za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia wartości celnej importowanego towaru i określił wartość celną na podstawie art. 29§1 w zw. z art. 23§7 Kodeksu celnego na kwotę 65 963,15 USD. Następnie organ I instancji powziął informację, że w czasie kontroli postimportowej ujawnione zostały faktury eksportera za usługi doradcze z tej samej daty i o podobnej numeracji. W tej sytuacji Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu postanowieniem z 30 marca 2001r. wznowił postępowanie, a następnie wydał w dniu 7 listopada 2001r. nową decyzję Nr 16[...], w której uchylił swoją ww. decyzję z 25 lutego 2000r. określając ostateczną wartość celną towaru na kwotę 99.098,10 USD, a więc podwyższył ją o kwotę 34.254,60 USD.

W uzasadnieniu tej decyzji podał, że w wyniku powtórnej kontroli zgłoszenia celnego powzięto informację o przyjęciu przez importera niewłaściwej wartości celnej. W toku kontroli ujawniono faktury za usługi doradcze, mające zdaniem organu związek z zakupem importowanego towaru, których importer nie przedstawił podczas odprawy celnej towaru. Na podstawie tych faktur należy wnioskować, że importer zaniżył wartość celną sprowadzonego towaru, ponieważ, według organu, kwoty z nich wynikające stanowią w gruncie rzeczy należności za sprowadzony towar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00