Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. II FSK 578/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie NSA Grzegorz Borkowski (spr.), Jerzy Rypina, Protokolant Krzysztof Kołtan, po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej sprawy ze skargi kasacyjnej "A." Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 grudnia 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 1205/03 w sprawie ze skargi "A." Sp. z o.o. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 1 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1999 r., zaległości podatkowej oraz odsetek za zwłokę. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "A." Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "A." Sp. z o.o. na decyzję Izby Skarbowej w W. w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 1999 r. oraz zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę w tym podatku.

Powyższą decyzją Izba Skarbowa uchyliła w części decyzję organu pierwszej instancji, którą to organ określił spółce "AV" Sp. z o.o. zaległość w podatku dochodowym od osób prawnych, stwierdzając zawyżenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę stanowiącą odpisy amortyzacyjne od "wartości firmy AP", która pojawiła w 1995 r. w wyniku połączenia spółki "AS" Sp. z o.o. w W. ze spółką "AP" Sp. z o.o. w S. Izba Skarbowa nie zgodziła się z prezentowanym w odwołaniu stanowiskiem Spółki, że "wykazywana przez nią w księgach wartość firmy, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne jest wartością firmy wykreowaną w dniu nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa", co oznacza iż odpisy amortyzacyjne dokonywane są od "wartości firmy" "AS", a nie od "wartości firmy" "AP". Udowodnionym i dotychczas bezspornym jest zdaniem Izby fakt, że w momencie nabycia przez stroną zorganizowanej części przedsiębiorstwa "AS", tj. w 1997 r. w jej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych ujęta została jako wartość niematerialna i prawna "wartość firmy "AP", od której to wartości początkowej spółka dokonywała odpisów amortyzacyjnych zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Bezspornym również dotychczas było, iż rzeczona "wartość firmy "AP" ujęta była w aktywach nabytego przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00