Wyrok NSA z dnia 29 sierpnia 2006 r., sygn. I FSK 1143/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia del. WSA Grażyna Nasierowska, Protokolant Iwona Wtulich, po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "R." Spółki z o.o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Warszawie z dnia 29 lipca 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 1115/05 w sprawie ze skargi "R." Spółki z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 14 marca 2005 r. (...) w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji w sprawie o podatek od towarów i usług za grudzień 1999 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od "R." Spółki z o.o. z siedzibą w S. na rzecz Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej kwotę 180 zł /słownie: sto osiemdziesiąt złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę "R." Sp. z o.o. z siedzibą w S. na decyzję Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w przedmiocie odmowy uchylenia, po wznowieniu postępowania, decyzji w sprawie podatku od towarów i usług za grudzień 1999 r.
Sąd w uzasadnieniu wyroku na wstępie przybliżył stan faktyczny sprawy.
Stwierdził, że wnioskiem z dnia 3 listopada 2004 r. spółka wystąpiła o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w K. Jako przesłankę uzasadniającą wznowienie postępowania wskazano art. 240 par. 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej. Na tę okoliczność powołano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 października 2004 r. uznające za niezgodny z Konstytucją RP przepis art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, dotyczący zasad odliczania podatku naliczonego od podatku należnego. W związku z powyższym wniesiono o uchylenie w całości powyższej decyzji podatkowej oraz o umorzenie postępowania w sprawie.