Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 903/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Stefan Babiarz, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "C." Spółki z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 lutego 2005 r. sygn. akt I SA/Wr 1273/03 w sprawie ze skargi "C." Spółki z o.o. z siedzibą w G. na decyzję Izby Skarbowej w W. Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia 4 kwietnia 2003 r. (...) w przedmiocie określenia straty podatkowej za 1996 r. oraz odsetek za zwłokę w podatku dochodowym od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "C." Spółki z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 5.400 /pięć tysięcy czterysta/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 lutego 2005 r. I SA/Wr 1273/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę "C." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. na decyzję Izby Skarbowej w W. - Ośrodek Zamiejscowy w L. z dnia 4 kwietnia 2003 r. w przedmiocie określenia straty podatkowej za 1996 r. oraz odsetek za zwłokę w podatku dochodowym od osób prawnych.

W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd wyjaśnił, iż organy podatkowe zasadnie przyjęły, że umowa sprzedaży zbiornika do gromadzenia dwutlenku węgla została zawarta w celu obejścia prawa. Sąd podniósł, iż jak wynika z ustalonych w trakcie postępowania podatkowego faktów przedmiotowy zbiornika służył do gromadzenia gazu - dwutlenku węgla, który był niezbędny dla prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Został on nabyty od firmy "L." AG za kwotę 133 446,80 zł. Skarżąca spółka nie ujęła zbiornika w ewidencji środków trwałych, traktując go jako obcy środek trwały, użytkowany na zasadach dzierżawy. W aktach znajduje się umowa dzierżawy zawarta pomiędzy firmą "L." AG a Spółką. Umowa nie ma daty i podpisana jest jedynie przez przedstawiciela firmy "L.", przedmiotem umowy zawartej na okres 5 lat z mocą od dnia 14 maja 1992 r. była dzierżawa "urządzenia zaopatrującego w CO2". W umowie tej określono miesięczny czynsz dzierżawny na 3.350 DEM oraz zapisano, iż urządzenie to "... pozostaje własnością "L.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00