Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2006 r., sygn. II FSK 836/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA del. Paweł Chmielecki, Protokolant Ewelina Król, po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej (...) Fabryki Maszyn "Z." spółki z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 stycznia 2005 r. sygn. akt I SA/Wr 815/03 w sprawie ze skargi (...) Fabryki Maszyn "Z." spółki z o.o. w P. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 25 lutego 2003 r. (...) w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej płatnika z tytułu niepobranego i niewpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2001 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. od (...) Fabryki Maszyn "Z." spółki z o.o. w P. kwotę 2.700 /dwa tysiące siedemset/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 stycznia 2005 r., I SA/Wr 815/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę (...) Fabryki Maszyn "Z." spółki z o.o. w P. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 25 lutego 2003 r. w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej płatnika z tytułu niepobranego i niewpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych od wypłaconych w 2001 r. wynagrodzeń z tytułu umowy o pracę.
W motywach orzeczenia Sąd wyjaśnił, że kwestionowanym aktem organ odwoławczy, działając na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1, 27 par. 1 pkt 1, art. 30 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./, dalej O.p., oraz art. 31 i 38 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./, dalej u.p.d.o.f., utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 20 listopada 2002 r., podjętą w tym przedmiocie.
Organ wyjaśnił, iż przeprowadzone postępowanie kontrolne wykazało, że skarżąca jako płatnik nie obliczyła, nie pobrała i nie odprowadziła do urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od przychodów pracowników z tytułu częściowego finansowania kosztów przejazdów pracowników z miejsca zamieszkania do pracy i z powrotem. Podstawą dokonanych dopłat był par. 29 zakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników skarżącej z dnia 1 lutego 1995 r. oraz załącznik nr 20, zgodnie z którymi zakład pracy był zobowiązany do zagwarantowania przewozu pracownikom do pracy i z pracy, natomiast pracownicy byli zobowiązani do poniesienia kosztów przewozu w wysokości 30% wartości biletu. Kwotę odpowiadającą temu udziałowi skarżąca /na podstawie imiennych zestawień/ potrącała z wynagrodzenia pracowników. Kontrolujący ustalił przy tym na podstawie dokumentacji księgowej /w tym zbiorczych zestawień list płac za poszczególne miesiące 2001 r./ oraz dowodów zakupu usług dowozów pracowniczych, że kwotę stanowiącą różnicę między faktycznie poniesionymi wydatkami związanymi z zakupem usług transportowych od szeregu firm /"P." sp. z o.o. w L., "K." S.A. Oddział Zakłady Górnicze "R." w T., "D." sp. z o.o. w P., "I." S.A. w G., Przedsiębiorstwo Transportowo-Szkoleniowe "M." sp.c. Teresa i Danie F. w L. oraz Usługi Transportowe Mieczysław M. w G./ a dokonaną odpłatnością przez pracowników, dopłaciła skarżąca.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right