Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2006 r., sygn. I FSK 1013/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędziowie NSA Juliusz Antosik, Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Cisłak, po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej "I." Spółki z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 listopada 2004 r. sygn. akt III SA 3422/03 w sprawie ze skargi "I." Spółki z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 6 listopada 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej skargę i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz "I." Spółki z o.o. w O. kwotę 2.115 zł /dwa tysiące sto piętnaście złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 listopada 2004 r., III SA 3422/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 6 listopada 2003 r., (...) skierowaną do Spółki z o.o. "I.", w części dotyczącej ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za sierpień-grudzień 1999 r., a w pozostałej części skargę oddalił.

W uzasadnieniu wyroku Sąd omówił przebieg dotychczasowego postępowania, obszernie przedstawiając stanowiska stron. Stwierdził w szczególności, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w O. z dnia 18 marca 2003 r., określającą Spółce z o.o. "I." /poprzednio "M." Sp. z o.o./ kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za sierpień i listopad 1999 r., a głównym powodem rozstrzygnięcia było uznanie, iż brak podstaw do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury nr (...) z dnia 1 września 1999 r. dotyczącej opłaty licencyjnej. Sąd I instancji odnotował, iż według Dyrektora Izby Skarbowej "wartości niematerialne, jakimi są licencje, nie mieszczą się w charakterze towarów i usług, wobec czego ich sprzedaż /udzielenie/ nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług." Przytoczył zarazem pogląd organu odwoławczego, zgodnie z którym wspomnianą fakturę z dnia 1 września 1999 r. należy uznać za fakturę wskazaną w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, wobec czego nie może ona - w związku z regulacją par. 54 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./ - stanowić podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Stwierdził też, że zdaniem organu odwoławczego art. 33 ust. 1 ustawy z 1993 r. nie znajdował zastosowania tylko wówczas, gdy faktura wykazująca dany podatek nie dokumentowała żadnej czynności, inaczej zaś rzecz przedstawiała się w rozpatrywanej sprawie, ponieważ sporna faktura odzwierciedlała czynność polegającą na przekazaniu praw do korzystania z licencji w zamian za pobieranie opłaty licencyjnej, która choć nie podlegała opodatkowaniu, to jednak została faktycznie dokonana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00