Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 października 2005 r., sygn. I FSK 131/05
Sąd rozpoznający skargę kasacyjną nie jest uprawniony do precyzowania podstaw kasacyjnych w zastępstwie Strony. Ogólnikowość zarzutów czyni, wobec związania NSA zarzutami skargi kasacyjnej, niemożliwym merytoryczne ustosunkowanie się do nich.
Wyrokiem z dnia 21 lipca 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "P." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Częstochowie na decyzję Izby Skarbowej w Katowicach - Ośrodka Zamiejscowego w Częstochowie z dnia 24 czerwca 2003 r. Decyzją tą Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie odmawiającą Spółce stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za wrzesień 2000 r. w kwocie 24.825 zł.
Organy podatkowe ustaliły, iż 20 października 2000 r. podatniczka złożyła deklarację podatkową w podatku od towarów i usług za wrzesień 2000 r., wykazując w niej zobowiązanie do zapłaty. Podatek wynikający z deklaracji został zapłacony wraz z odsetkami 14 listopada 2000 r. Po przeprowadzonej kontroli Urząd Skarbowy wszczął - postanowieniem z dnia 24 kwietnia 2001 r. - postępowanie podatkowe w stosunku do spółki w zakresie prawidłowości i rzetelności dokonanego rozliczenia. Zakończyło się ono wydaniem przez organ podatkowy decyzji z dnia 17 maja 2002 r., określającej zobowiązanie podatkowe w wyższej niż zadeklarowana wysokości, zaległość podatkową i odsetki za zwłokę oraz ustalającej dodatkowe zobowiązanie podatkowe. W wyniku odwołania strony od tej decyzji Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Częstochowie utrzymała tę decyzję w mocy decyzją z dnia 26 września 2002 r.
23 września 2002 r. podatniczka złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od towarów i usług za wrzesień 2000 r., dołączając do wniosku korektę deklaracji. W deklaracji tej wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, w tym również podatek do zwrotu i podatek do przeniesienia na następny miesiąc. Nadpłata w jej ocenie powstała w wyniku uwzględnienia podatku należnego w fakturach wystawionych dla firmy "A.". W toku postępowania dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2000 organy podatkowe ustaliły, iż firma ta formalnie nie istnieje. Skoro tak, i skoro zakwestionowano z tego powodu podatek naliczony w fakturach wystawionych dla skarżącej przez tę firmę, to nie mogła mieć miejsca również sprzedaż dokonana na rzecz tej firmy. Nie było zatem czynności opodatkowanej, a samo wystawienie faktury nie zobowiązywało podatniczki do zapłaty podatku na podstawie art. 33 ustawy o podatku od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right