Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 kwietnia 2005 r., sygn. FSK 952-955/04

Nie można skutecznie sformułować zarzutu skargi kasacyjnej, wymienionego w art. 174 pkt 2 prawa o postępowaniu wskazując jedynie na przepisy Ordynacji podatkowej regulującej zasady postępowania przed organami podatkowymi, bez odnoszenia się do ustawy o NSA. Jeżeli w art. zawarte są trzy jednostki redakcyjne ujęte w literach a, b i c, nie wskazanie która jednostka redakcyjna stanowi podstawę kasacyjną jest powodem jej oddalenia. NSA nie jest zobowiązany ani uprawniony do rozszerzania lub uzupełniania podstawy kasacyjnej.

Wyrokiem z 6 czerwca 2003 r. sygn. akt I SA/Gd 2777/02 Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku oddalił skargę S.A. w Pruszczu Gdańskim na decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku z 15 listopada 2002 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r.

Z uzasadnienie wyroku wynikało, że 3 czerwca 2002 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Tczewie wniosek płatnika - S.A. o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1996 r. z tytułu pobranego i wpłaconego podatku od wypłaconych przez Spółkę odsetek od udzielonej jej (przez udziałowca) pożyczki (od dochodów kapitałowych). Organy podatkowe stojąc na stanowisku, że płatnik nie miał legitymacji do ubiegania się o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych postępowanie wszczęte wnioskiem Spółki umorzyły.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00