Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2005 r., sygn. OSK 920/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Gliniecki, Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Alicja Plucińska-Filipowicz (spr), , Protokolant Beata Smulska, po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Podkarpackiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 9 marca 2004 r. sygn. akt S.A./Rz 1963/03 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia 21 listopada 2003 r. Nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 marca 2004 r. Sygn. akt SA/Rz 1963/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu skargi S. G. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia 21 listopada 2003 r. Nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego uchylił zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję Burmistrza Miasta Jarosławia.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, iż w postępowaniu administracyjnym zostało ustalone, że o wymeldowanie S. G. wystąpili Z. i J. W. podając, że wyprowadziła się ona dobrowolnie i przechowuje w domu przy ul. [...] w Jarosławiu jedynie swoje rzeczy. Mieszkanie wymaga remontu, jest nie ogrzewane. Pełnomocnikiem S. G. został ustanowiony M. D., który zeznał, że jego mocodawczyni 19 lat temu została przez ówczesną właścicielkę domu zameldowana w przedmiotowym lokalu jako najemca na podstawie umowy z dnia 3 lutego 1998 r., który opuszczała w zimie na okres ok. 3 miesięcy, mieszkając kątem u rodziny, zaś do mieszkania udawała się aby odbierać rentę. W dniu 2 kwietnia 2003 r. zastała zdjęte drzwi od zajmowanego przez nią mieszkania, a następnie, po ponownym zainstalowaniu drzwi, nie mogła dostać się do mieszkania ze względu na zmianę zamków o czym powiadomiła policję. Wizja lokalna w lokalu wykazała, że nie znajdują się w nim rzeczy osobiste S. G. a jedynie skromne umeblowanie ze starymi firankami i zasłonkami, zaś lokal sprawia wrażenie nie zamieszkiwanego. Decyzja o wymeldowaniu podyktowana była tym, iż w lokalu nie ma rzeczy osobistych strony, która odwiedzała go tylko w celu comiesięcznego odbioru renty, przy czym lokal nie nadaje się do zamieszkania. Brak okoliczności potwierdzających wolę wewnętrzną strony skoncentrowania swoich interesów życiowych w danym miejscu jak też przez opuszczenie lokalu należy rozumieć sytuację, w której osoba dotychczas zameldowania została przez dysponenta lokalu usunięta i do niego nie dopuszczona, a nie skorzystała we właściwym czasie z przysługujących jej środków prawnych umożliwiających powrót do lokalu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00