Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 marca 2005 r., sygn. OSK 1358/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Rausz, Sędziowie NSA Barbara Adamiak, Wojciech Chróścielewski (spr.), Protokolant Mariusz Bartosiak, po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Miasta S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2004 r. sygn. akt I SA 2369/03 w sprawie ze skargi Henryka S. na uchwałę (...) Rady Miasta S. z dnia 26 czerwca 2003 r. w przedmiocie zmiany uchwały (...) Rady Miasta S. z dnia 22 lutego 2001 r. w sprawie sprzedaży lokali mieszkalnych uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.

Uzasadnienie

OSK 1358/04

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 11 marca 2004 r. stwierdził nieważność zaskarżonej przez Henryka S. uchwały (...) Rady Miasta S. z dnia 26 czerwca 2003 r. w części nadającej nowe brzmienie par. 2 ust. 2 uchwały (...) z dnia 22 lutego 2001 r. Rady Miasta S. Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach sprawy. Rada Miasta S. w dniu 22 lutego 2001 r. podjęła uchwałę (...) w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż lokali mieszkalnych oraz określenia zasad i trybu ich sprzedaży. Zgodnie z par. 2 ust. 1 nabywcom lokali udzielono bonifikaty w wysokości 70% ceny sprzedaży. Natomiast w par. 2 ust. 2 określono warunki ratalnej sprzedaży mieszkań komunalnych. Uchwałą (...) z dnia 26 czerwca 2003 r. Rada Miasta S. zmieniła wyżej wskazaną uchwałę. Zmiana polegała na tym, że w par. 2 ust. 2 wprowadzono jako zasadę, iż w przypadku nabywców lokali, którzy w umowie notarialnej sprzedaży lokalu zrzekną się roszczenia o zwrot wpłaconej kaucji, udziela się bonifikaty w wysokości 90% ceny sprzedaży.

Henryk S. wniósł dnia 24 października 2003 r. skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, po uprzednim wezwaniu w dniu 19 września 2003 r. Rady Miasta S. do usunięcia naruszenia prawa. W skardze podniósł, że uchwała nie traktuje wszystkich nabywców lokali jednakowo, uzależnia bowiem wysokość bonifikaty przy zakupie lokalu od darowizny na rzecz gminy kaucji wpłacanych przez najemców przy otrzymywaniu lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00