Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 marca 2005 r., sygn. OSK 1203/04

1. Orzeczenia wojskowych komisji lekarskich dzielą się na dwie odmienne grupy.

Pierwsza, obejmuje kwestie zaliczenia danej osoby do określonej kategorii zdolności do służby wojskowej, jak i samej zdolności do tej służby. Orzeczenia wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach są wiążące dla innych organów rozstrzygających o powołaniu danej osoby do służby wojskowej lub zwolnieniu z tej służby i podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Druga grupa orzeczeń wojskowych komisji lekarskich to orzeczenia ustalające schorzenia danej osoby i ich związek ze służbą wojskową dla celów odszkodowawczych lub rentowych albo zaopatrzenia emerytalnego przysługujących na podstawie innych ustaw niż ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP i poddawane są kontroli przez sądy powszechne w ramach rozpoznawanych odwołań od decyzji o świadczeniach odszkodowawczych, rentowych lub z zaopatrzenia emerytalnego.

2. Od orzeczeń wojskowych komisji lekarskich, o których mowa w art. 30a ust. 4 i 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej /Dz.U. 2002 nr 21 poz. 205 ze zm./, w zakresie dotyczącym oceny stanu zdrowia żołnierza i ustalenia związku stwierdzonych schorzeń ze służbą wojskową dla celów odszkodowawczych lub zaopatrzenia emerytalnego /rentowego/, skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego nie przysługuje.

3. Z faktu błędnego pouczenia w orzeczeniu Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej o możliwości wniesienia skargi do sądu administracyjnego nie płyną żadne konsekwencje, gdy chodzi o wyznaczaną przepisami prawa właściwość sądu. Nie ulega też wątpliwości, że błędne pouczenie nie może po stronie skarżącego wywoływać niekorzystnych skutków prawnych /w tym procesowych/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Grzegorza F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 marca 2004 r. III SA/Kr 38/04 w sprawie ze skargi Grzegorza F. na orzeczenie Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w K. z dnia 19 listopada 2003 r. (...) w przedmiocie związku schorzenia ze służbą wojskową - oddala skargę kasacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00