Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2005 r., sygn. I GSK 952/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.), Sędziowie NSA Kazimierz Brzeziński, Joanna Kabat-Rembelska, Protokolant Marcin Chojnacki, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lutego 2005 r., sygn. akt V SA 5247/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 19 listopada 2003 r., Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 5247/03 oddalił skargę "[...]" spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 19 listopada 2003 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.
Sąd oparł rozstrzygnięcie na następującym stanie faktycznym:
Na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez [...] spółkę z o.o. w Warszawie według dokumentu SAD z dnia 17 lutego 2000 r. nr [...], Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie objął procedurą dopuszczenia do obrotu partię sprowadzonych z Belgii leków, uprzednio objętych procedurą składu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionej przy zgłoszeniu celnym faktury.
Decyzją z dnia 4 lutego 2003 r. Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i orzekając w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturze handlowej wartość leków została zawyżona.
Orzekając w sprawie na skutek odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 19 listopada 2003 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy stwierdził, że po przyjęciu zgłoszenia celnego w wyniku kontroli przeprowadzonej u importera ujawniono zawartą przez niego z eksporterami - umowę zawartą w dniu 10 listopada 1998 r. między [...] Sp. z o.o.(importer) a firmą [...] (eksporter) oraz umowę o dystrybucji i dostawach zawartą w dniu 1 maja 2001 r.obowiązującą z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2000 r. między importerem a firmą [...] oraz noty kredytowe wymienionego eksportera, które świadczyły o otrzymaniu przez importera od eksportera upustów, obniżających wartość importowanych farmaceutyków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right