Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2005 r., sygn. I GSK 1010/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki, Sędziowie NSA Halina Wojtachnio (spr.), Rafał Batorowicz, Protokolant Beata Cisek, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 4521/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 września 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 lutego 2005 r. sygn. akt V SA 4521/03 oddalił skargę "[...]" Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 26 września 2003 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd oparł swe ustalenia na następującym stanie faktycznym. W dniu 14 czerwca 2000 r. dokonano zgłoszenia celnego farmaceutyków sprowadzonych ze Szwajcarii, zawartego w formularzu SAD nr [...], do którego dołączono m.in. deklarację wartości celnej i faktury zakupu. Dyrektor Urzędu Celnego w Warszawie objął zgłoszone leki procedurą dopuszczenia do obrotu i określił kwotę wynikającą z długu celnego.

Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie decyzją z dnia 26 maja 2003 r. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej towaru i w tym zakresie określił wartość celną w skorygowanej (obniżonej) wysokości uznając, że podana w fakturze handlowej wartość leków została zawyżona.

Dyrektor Izby Celnej w Warszawie decyzją z dnia 26 września 2003 r. utrzymał w mocy decyzję organu celnego pierwszej instancji. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w wyniku kontroli przeprowadzonej w siedzibie spółki ujawniono dokumentach księgowych firmy dwie umowy o dostawach produktu z dnia 10 listopada 1998 r. zawarte na czas nieokreślony między [...] Sp. z o.o. (importerem) a firmą [...] Belgia i firmą [...] (dostawcy), umowy o dystrybucji i dostawach zawarte w dniu 1 maja 2001 r. z mocą wsteczną od dnia 1 stycznia 2000 r. między [...] Sp. z o.o. (importerem) a firmami [...], [...] - Irlandia (dostawcy), obowiązujące do dnia 31 grudnia 2002 r. Ujawniono także noty kredytowe eksporterów odnoszące się do faktur przedstawionych przy zgłoszeniach celnych, które obniżały wartość importowanych farmaceutyków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00