Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2005 r., sygn. I GSK 347/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.), Sędziowie NSA Czesława Socha, Janusz Zajda, Protokolant Agnieszka Romaniuk, po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] Spółki z o.o. w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 września 2004 r. sygn. akt V SA 1929/03 w sprawie ze skargi [...] Spółki z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 25 marca 2003 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 września 2004 r., sygn. akt V SA 1929/03, po rozpoznaniu skargi "[...]" Sp. z o.o. w Warszawie na decyzję Dyrektora Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie z dnia 25 marca 2003 r. Nr [...] - oddalił skargę w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe w części dotyczącej wartości celnej oraz kwoty wynikającej z długu celnego.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że zgłoszenie celne dokonane przez poprzednika prawnego skarżącej z dnia 26 lipca 1999 r. według dokumentu SAD o nr [...] obejmujące procedurą dopuszczenia do obrotu sprowadzoną z Belgii partię leków w zakresie wartości celnej towaru, nie jest prawidłowe.

Deklarowaną w zgłoszeniu celnym wartość celną towaru, odpowiadającą wartości transakcyjnej wynikającej z faktury nr IN 99008424 wystawionej przez eksportera a przedstawionej przy zgłoszeniu celnym, należało skorygować. Ustalono,

że w zadeklarowanej wartości celnej należało uwzględnić udzielone importerowi przez eksportera rabaty obniżające zafakturowaną należność eksportera.

Powyższa ocena została sformułowana z związku z kontrolą celną przeprowadzoną u importera. Ujawniono zawartą przez skarżącą z eksporterem umowę z dnia 1 stycznia 1996 r. o sprzedaży, dystrybucji i wsparciu technicznym. Umowa ta przewidywała stosowanie w imporcie leków rabatów udzielonych importerowi według zasad ustalanych okresowo przez te podmioty. W ramach tej umowy rabaty realizowane były na podstawie not kredytowych eksportera określających procentowe zniżki cen leków widniejących na fakturach wystawionych przez eksportera. Wysokość rabatu wynosiła 10 % zafakturowanej pierwotnie ceny. Ujawniono również wystawione przez eksportera noty kredytowe: nr [...] z dnia 20 lipca 2000 r. do faktury nr [...] obniżającej wartość leków podaną na fakturach o 10% oraz [...] z dnia 15 grudnia 1999 r. określonej w swej treści jako upust za zniszczony towar z ww faktury. Obie noty obniżały podaną w fakturze wartość importowanych leków odpowiednio o 10% i o określony upust za zniszczony towar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00