Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 padziernika 2005 r., sygn. I GSK 859/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz (spr.), Sędziowie NSA Jan Kacprzak, Małgorzata Korycińska, Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 6 października 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Z. i R. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 grudnia 2004 r. sygn. akt 3/I SA/Po 1494/02 w sprawie ze skargi B. Z. i R. Z. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 22 kwietnia 2002 r. [...] w przedmiocie klasyfikacji taryfowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 17 grudnia 2004 r. sygn. akt. 3/I SA/Po 1494/02 oddalił skargę B. Z. i R. Z. -następców prawnych Krzysztofa Zielińskiego- właściciela firmy PH "[...]" na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 22 kwietnia 2002 r. Nr [...] korygującą decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w Poznaniu z dn. 7 listopada 1997 r. zawartą w JDA SAD nr [...] o dopuszczeniu do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzonego przez K. Z, z zagranicy towaru- pulpy ananasowej w workach aseptycznych w ten sposób, że w miejsce kodu PCN 2008 20 91 0 ze stawką autonomiczną 35% zastosowano kod PCN 2008 20 59 z taką samą stawką celną.

Poprzednie decyzje Prezesa GUC, zawierające takie samo rozstrzygnięcie jak w decyzji zaskarżonej uchylane były, ze względu na naruszenia przepisów postępowania, wyrokami NSA OZ w Poznaniu z dn. 25. 02. 1999 r. sygn. akt. I SA/Po 810/ 98 i z dn. 06. 03. 2001 r. sygn. akt I SA/Po 2097/99.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, organ wskazał, że zgodnie z oświadczeniem eksportera- tajlandzkiej firmy [...] oraz certyfikatem jakości, przedmiotem importu była pulpa ananasowa ze świeżych owoców, do której w procesie produkcji nie dodano żadnych dodatków, pakowana w sterylne worki a produkt ten nie był poddany napromieniowaniu ani jakimkolwiek procesom konserwującym.

W związku z tym organ stwierdził, że podstawową kwestią dla właściwego zaklasyfikowania zaimportowanego towaru byłaby znajomość procesu technologicznego, jakiemu poddano surowiec. Mimo wezwania organu takich danych strona nie dostarczyła. W tej sytuacji organ celny uznał za niezbędne badania laboratoryjne towaru i uzyskał opinię z dn. 3 marca 1998 r. Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno- Spożywczego, w Warszawie, który na podstawie przeprowadzonych badań stwierdził, że analizowaną próbką towaru są cząstki ananasa w soku własnym, bez dodatku chemicznych środków konserwujących , utrwalone termicznie i rozlewane aseptycznie do opakowania hermetycznie zamkniętego. Organ zauważył , że wyniki powyższych badań wskazujące, iż nie wykryto drobnoustrojów tlenowych mezofilnych, drożdży i pleśni oraz bakterii typu mlekowego potwierdzają, że cząstki ananasa w soku własnym, bez dodatku chemicznych środków konserwujących były utrwalone termicznie. Okoliczność, iż towar był poddany procesom utrwalania wyklucza w ocenie organu odwoławczego zastosowanie proponowanego przez stronę kodu 08044 30 00 0 a fakt, że organ celny I instancji w innych sprawach stosował wadliwie ten kod nie oznacza, że organy celne nie są uprawnione do dokonania właściwej taryfikacji przy następnych odprawach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00