Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2005 r., sygn. I GSK 954/05

1. Jeżeli po zawarciu umowy sprzedawca /eksporter/ udzieli kupującemu /importerowi/ upustu obniżającego pierwotnie ustaloną cenę, to nie ma podstaw do uznania, że nie jest on elementem kształtującym cenę transakcyjną, a w konsekwencji i wartość celną sprowadzonych towarów tylko dlatego, że nie pozostaje on w ścisłym związku czasowym z zawarciem umowy sprzedaży.

2. Jeżeli w umowie o dystrybucji i dostawach produktu zawarto takie postanowienia, które miały istotne znaczenie dla ustalenia ostatecznej ceny importowanych leków, tj. ceny transakcyjnej, ocenić ją należy jako dokument, o którym mowa w art. 64 par. 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. 2001 nr 75 poz. 802 ze zm./, czyli dokument wymagany do objęcia towaru procedurą celną, do której dany towar jest przedstawiany.

3. Upływ terminu określonego w art. 65 par. 5 Kodeksu celnego dopiero w postępowaniu odwoławczym nie wyłącza możliwości dokonania przez organ odwoławczy korekty na korzyść importera, jeśli decyzja organu I instancji wydana została przed upływem wskazanego, tj. trzyletniego terminu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "J.-P." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 lutego 2005 r., V SA 5252/03 w sprawie ze skargi "J.-P." Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 24 listopada 2003 r., (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 4 lutego 2005 r. V SA 5252/03 oddalił skargę "J.-P." spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 24 listopada 2003 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu wyroku podano między innymi, że na podstawie zgłoszenia celnego dokonanego przez "J.-P." spółkę z o.o. w W. według dokumentu SAD z dnia 4 maja 2000 r., Dyrektor Urzędu Celnego w W. objął procedurą dopuszczenia do obrotu partię leków sprowadzonych z Holandii, uprzednio objętych procedurą składu celnego, przyjmując deklarowaną wartość celną towaru w wysokości odpowiadającej cenie transakcyjnej wynikającej z przedstawionych przy zgłoszeniu celnym faktur.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00