Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2005 r., sygn. II FSK 828/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Stanisław Bogucki (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Marka G. od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 marca 2005 r. sygn. akt III SA/Wa 228/05 odrzucającego skargę o wznowienie postępowania sądowego zakończonego prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 czerwca 2000 r. sygn. akt III SA 1807/99 w sprawie ze skargi Marka G. na decyzję Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej podatku obrotowego i dochodowego za 1990 r. uchyla zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 15 marca 2005 r., III SA/Wa 228/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę Marka G. o wznowienie postępowania sądowego, zakończonego wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 czerwca 2000 r., III SA 1807/99, oddalającego skargę na decyzję Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1999 r., (...), wydaną w przedmiocie podatku obrotowego i dochodowego za 1990 r.

Uzasadniając rozstrzygnięcie wskazano, że skarżący Marek G. w dniu 24 stycznia 2005 r. wniósł skargę o wznowienie powołanego postępowania sądowego, żądając zmiany zaskarżonego orzeczenia przez uznanie zarzutów nieważności wymienionych w uzasadnieniu skargi o wznowienie, podjęcia przez Sąd wszelkich niezbędnych kroków dla ustalenia powszechnej wykładni prawa przesłanek wznowienia postępowania oraz przeprowadzenia przez Sąd dowodu zgodnie z uzasadnieniem przedstawionym przez skarżącego w załączniku do wniosku o wznowienie postępowania. Wskazano dalej, że jako podstawę wznowienia postępowania Marek G. wskazał: /1/ art. 273 par. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm.; dalej: "ustawa - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi"/ w związku z wykryciem w dniu 10 grudnia 2004 r. nowych środków dowodowych, z których skarżący nie mógł skorzystać w poprzednim postępowaniu; /2/ art. 273 par. 1 pkt 2 w związku z art. 274 ww. ustawy w związku z niedopełnieniem obowiązków oraz nadużyciem uprawnień władczych przez sędziów oraz poświadczeniem nieprawdy w uzasadnieniu wyroku. Skarżący powołał przepisy Kodeksu karnego, do przekroczenia których /jego zdaniem/ doszło w toku postępowania przed NSA. Ponadto, skarżący, odwołując się do zaskarżonego wyroku, uzasadniał istnienie nowego środka dowodowego, poprzez dokonanie interpretacji przepisów prawnych stanowiących podstawę jego wydania. Wskazał również, że dopiero w trybie wznowienia postępowania może wskazać w ramach "spekulacyjnej wykładni określającej" wady nieważności orzeczeń organów administracji z powodu rażącego naruszenia prawa /postanowienie Izby Skarbowej w Z./ oraz naruszenia właściwości rzeczowej /decyzja Urzędu Skarbowego w Z. i decyzja Izby Skarbowej w Z./. Zażądał również przeprowadzenia dowodu przez ustalenie powszechnej wykładni prawa przesłanek wznowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00