Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 wrzenia 2005 r., sygn. FSK 2272/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędziowie NSA Stefan Babiarz, Aleksandra Wrzesińska - Nowacka (spr.), Protokolant Ewa Głowacka, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej "P." Sp. z o. o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 maja 2004 r., sygn. akt I SA/Ka 463/03 w sprawie ze skargi "P." Sp. z o. o. w C. na postanowienie Izby Skarbowej w K. Ośrodek Zamiejscowy w C. z dnia 8 listopada 2002 r. (...) w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia środka odwoławczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 maja 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę "P." spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na postanowienie Izby Skarbowej w K. - Ośrodka Zamiejscowego w C. z dnia 8 listopada 2002 r. Postanowieniem tym organ podatkowy nie wyraził zgody na przywrócenie skarżącej terminu do złożenia odwołania od decyzji Inspektora Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w K.- Ośrodku Zamiejscowym w C.

Izba Skarbowa, odwołując się do treści art. 162 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ wskazała, iż przywrócenie terminu ma charakter wyjątkowy i uzależnione jest od uprawdopodobnienia przez zainteresowanego, iż naruszenie terminu nastąpiło bez jego winy. Skarżący winien złożyć wniosek o przywrócenie terminu w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia i dokonać wraz z wnioskiem czynności, dla której termin był wyznaczany. W ocenie organu strona nie wykazała, iż uchybienie terminu nie było przez nią zawinione. Ustalono bowiem, iż decyzja Inspektora Kontroli Skarbowej została doręczona stronie 14 czerwca 2002 r. Termin do wniesienia odwołania upływał 28 czerwca 2002 r. W tym czasie jedynym członkiem zarządu była Halina K., która z uwagi na rozstrój zdrowia swojego dziewięciomiesięcznego dziecka korzystała ze zwolnienia lekarskiego w okresie od 28 czerwca do 4 lipca 2002 r. Osoba pełniąca zarząd Spółki była zatem niezdolna do pracy tylko w ostatnim dniu terminu do złożenia odwołania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00