Wyrok NSA z dnia 15 września 2005 r., sygn. II FSK 39/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Gruszczyński (spr.), Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 15 września 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 października 2004 r. sygn. akt I SA/Po 314/03 w sprawie ze skargi Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 6 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2002 r. oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 października 2004 r., I SA/Po 314/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę Narodowego Banku Polskiego Oddział Okręgowy w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 6 stycznia 2003 r., (...).
Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzję Przewodniczącego Zarządu Miasta S. z dnia 15 października 2002 r., (...), stwierdzającą brak nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2002 r.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że organ podatkowy pierwszej instancji prawidłowo uznał prowadzoną przez Narodowy Bank Polski działalność jako działalność gospodarczą, o czym świadczą jej samoistny charakter i zarobkowy cel. To oznaczało, że podatek od nieruchomości winien być uiszczany według stawek dla budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w P. wniósł o uchylenie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Uzasadniając żądanie skargi, skarżący stwierdził, że nie można mówić o zarobkowym celu jego działalności, ponieważ cele działania banku centralnego określa Konstytucja RP i ustawa o Narodowym Banku Polskim. Podstawowym zaś celem jest utrzymanie stabilnego poziomu cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu /o ile nie ogranicza to celu podstawowego/. Uznanie przez organy podatkowe szeregu operacji przeprowadzanych przez Narodowy Bank Polski na zasadach rynkowych za działalność gospodarczą dowodzi w ocenie skarżącego niezrozumienia struktury systemu bankowego i roli banku centralnego w gospodarce rynkowej.