Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2005 r., sygn. FSK 2113/04

1. Czynności dokonywane przed momentem wszczęcia postępowania podatkowego nie wywołują żadnych skutków prawnych, gdyż przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania nie toczy się żadne postępowanie. Dopiero od momentu skutecznego doręczenia stronie postanowienia o wszczęciu postępowania podejmowane przez organ podatkowy czynności wywołują stosowne skutki prawne, gdyż od tej chwili mogą być dopiero realizowane w pełni ogólne zasady postępowania podatkowego wynikające z przepisów art. 120-129 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./.

2. Ani organy podatkowe ani sądy administracyjne nie są uprawnione do badania, czy dana czynność prawna jest ważna, czy też nie jest ważna. Rozstrzyganie o nieważności czynności prawnej na gruncie art. 58 par. 1 Kc należy bowiem do kognicji sądu powszechnego.

Tak więc, dopóki sąd powszechny nie orzeknie inaczej, należy przyjąć, iż dana czynność prawna jest ważna. Nie ma podstaw, by czynić inne założenie. Logicznie przyjmując: skoro czynność prawna jest ważna, to jej skutki podatkowe również są ważne. Tym samym, skoro "umowa najmu" nie została uznana przez sąd powszechny za nieważną, to organ podatkowy miał prawo ustalenia zgodnie z tą umową istnienia obowiązku podatkowego oraz podmiotu zobowiązanego do uiszczenia tegoż podatku.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2004 r., III SA 449/03 w sprawie ze skargi Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego w G. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 29 stycznia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku od nieruchomości - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2004 r. /III SA 449/03/ Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Syndyka Masy Upadłości Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego w G. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 29 stycznia 2003 r., (...), w przedmiocie podatku od nieruchomości, uchylił zaskarżone decyzje i poprzedzające je decyzje Burmistrza Miasta G. z dnia 5 listopada 2002 r., stwierdził, że zaskarżone decyzje nie podlegają wykonaniu w całości oraz zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. na rzecz strony skarżącej kwotę 13.278 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00