Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2005 r., sygn. FSK 622/04
W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2000 r. dla uznania danego towaru za używany nie było konieczne aby przewidziany w art. 4 pkt 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ półroczny okres używania musiał dotyczyć podatnika dokonującego sprzedaży tego towaru; towar ten mógł być używany także przez inne podmioty - ważne było, aby ogólny okres używania wynosił co najmniej pół roku.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Marka K. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku z dnia 19 września 2003 r. I SA/Gd 998/00 w sprawie ze skargi Marka K. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 19 września 2003 r. (...) w przedmiocie w podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 1998 r. - uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania WSA w Gdańsku; (...).
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 19 września 2003 r., I SA/Gd 908/00, Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku oddalił skargę Marka K. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 28 marca 2000 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za wrzesień 1998 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił przebieg postępowania w sprawie i podał, że w zaskarżonej decyzji przyjęto, iż podatnik - mimo ciążącego obowiązku -nie wykazał w deklaracji VAT-7 za wrzesień 1997 r, i nie uregulował zobowiązania w podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży towarów /maszyn i urządzeń oraz samochodu osobowego/ dokonanej w dniu 2 września 1998 r. na łączną kwotę 852.312 zł. Organ kontroli skarbowej uznał, że podatnikowi nie przysługiwało odnośnie do tych towarów zwolnienie od podatku na podstawie art. 7 ust. I pkt 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, bowiem w związku z ich nabyciem w dniu 25 sierpnia 1998 r. był ich użytkownikiem tylko przez kilka dni, a nie co najmniej przez 6 miesięcy, jak tego wymaga powołany przepis w związku z art. 4 pkt 7 ustawy. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy zwolniona od podatku od towarów i usług jest sprzedaż towarów używanych, jeżeli jest dokonywana przez użytkownika pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Sąd podał, że ta ostatnia okoliczność nie była sporna, w związku z tym, że w fakturach sprzedaży z dnia 25 sierpnia 1998 r. wystawionych przez Spółkę "K-B." nie był uwzględniony /prawidłowo/ VAT. Definicja towarów używanych została zamieszczona w art. 4 pkt 7 powołanej ustawy; zaliczono do nich towary, których okres używania wyniósł co najmniej pół roku /w odniesieniu do budynków i budowli - 5 lat/. Oznacza to, zdaniem Sądu, że sprzedaż towaru po krótszym okresie używania uniemożliwia zastosowanie zwolnienia. Sąd powołał się przy tym na orzecznictwo NSA /wyroki I SA/Gd 1034/98, I SA/Lu 1595/98, III SA 8227/98, SA/Sz 992/98/, w którym przyjmuje się, że okres 6-miesięczny biegnie od momentu nabycia rzeczy przez podatnika; termin ten odnosi się do każdorazowego nabycia i biegnie odrębnie dla kolejnego nabywcy. Oznacza to, zdaniem Sądu, że jeśli podatnik nabędzie rzecz używaną przez zbywcę co najmniej 6 miesięcy /podlegającą tym samym zwolnieniu od podatku/, a sprzeda ją przed upływem okresu określonego w art. 4 pkt 7 ustawy, jest obowiązany sprzedaż opodatkować; nie budzi przy tym wątpliwości, że zwolnieniu od podatku podlega sprzedaż dokonywana przez podatnika będącego użytkownikiem w momencie dokonywania sprzedaży /i przez okres pół roku tę sprzedaż poprzedzający/. Wobec powyższego, Sąd zauważył, że zasadnicze znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy miało wyjaśnienie, czy skarżący był użytkownikiem sprzedanych w dniu 2 września towarów przez okres co najmniej pół roku poprzedzający sprzedaż. Sąd uznał, że ustalenia faktyczne w tym zakresie zostały oparte na wszechstronnie zebranym i wnikliwie rozważonym materiale dowodowym oraz podał, że: