Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2001 r., sygn. I SA/Ka 2270/99

Przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ nie zawierają przepisu, który zwalniałby import przedmiotów wkładu niepieniężnego, będących towarami w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w celu wniesienia do spółki kapitałowej przez wspólnika /akcjonariusza/ zagranicznego. Oznacza to, że będzie miało miejsce opodatkowanie podatkiem od towarów i usług z tytułu importu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Usługowo-Handlowo-Produkcyjnego "M." Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w R.-Ś. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 20 października 1999 r. (...) w przedmiocie zwrotu nadpłaty w podatku od towarów i usług - oddala skargę.


UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 28 czerwca 1999 r. /data wpływu: 2 lipca 1999 r./, skierowanym do Urzędu Skarbowego w B., Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowo-Produkcyjne "M." Spółka z o.o. w R.-Ś. wniosło o zwrot nienależnie pobranego od Spółki podatku od towarów i usług w kwocie 5.279,30 zł. Uzasadniając wniosek Spółka przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w dniu 21 czerwca 1999 r. Urząd Celny Oddział w B., dokonał odprawy celnej samochodu ciężarowego marki Mazda /rok prod. 1996, poj. skok. 2.184 cm3, wysokoprężny, nr nadwozia (...), nr silnika (...)/, stanowiącego wkład niepieniężny do ww. Spółki. Wkład ten został wniesiony przez wspólnika zagranicznego Jana S., co potwierdza umowa Spółki z dnia 16 kwietnia 1999 r. oraz umowa przeniesienia własności ww. samochodu na Spółkę. Dyrektor Urzędu Celnego uznał, że zgodnie z prawem celnym aport jest wolny od cła, natomiast należało naliczyć podatek od towarów i usług. Zdaniem Spółki, zgodnie z par. 73 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./, wkłady niepieniężne /aporty/ wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego zwolnione są od podatku od towarów i usług. Nadmieniła przy tym, że powołany przepis wydany został na podstawie delegacji ustawowej, zawartej w art. 47 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. 1993 nr 11 poz. 50 ze zm. /zwanej dalej w skrócie: ustawą o VAT/. Według Spółki naliczony i pobrany w kwocie 5.279,30 zł podatek VAT spowodował, że powstała nadpłata, która podlega zwrotowi na podstawie art. 75 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, /zwanej dalej w skrócie: Ordynacją podatkową/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00