Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2005 r., sygn. FSK 2065/04

Dla skutecznego wyłączenia zysku od podziału między wspólników spółki nie jest wystarczające ogólne umowne upoważnienie zgromadzenia wspólników do rozporządzania zyskiem. Konieczne jest natomiast wyraźne przekazanie takiej kompetencji i wskazanie w treści umowy spółki, że wyłączenie zysku może nastąpić każdorazowo w drodze uchwały zgromadzenia wspólników.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 21 maja 2004 r. SA/Bk 1152/03 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 5 sierpnia 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 1999 r. - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 21 maja 2004 r., SA/Bk 1152/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę spółki z o.o. "A." na decyzję Izby Skarbowej w B. z dnia 5 sierpnia 2003 r. (...) utrzymującą w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z dnia 19 maja 2003 r. (...) w sprawie określenia skarżącej spółce zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 1999.

Orzeczenie zapadło w oparciu o następujący stan faktyczny:

W wyniku przeprowadzonej kontroli skarbowej Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. stwierdził, że skarżąca spółka w zeznaniu złożonym za okres od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 1999 r. zaniżyła kwotę uzyskanych przychodów, co w efekcie spowodowało uszczuplenie zadeklarowanego podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka nie wykazała przychodów z tytułu dysponowania środkami pieniężnymi stanowiącymi zysk należny udziałowcom za lata 1993-1998, który został w całości przeznaczony na jej kapitał zapasowy. Tymczasem, zdaniem organu, umowa spółki z dnia 24 maja 1993 r., zawarta w formie aktu notarialnego Rep. A (...), nie dawała uprawnień do odstąpienia od podziału zysku i wypłacenia dywidendy wspólnikom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00