Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2004 r., sygn. OSK 804/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Ryms, Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Zbigniew Rausz /spr./, Protokolant Agnieszka Kwiatkowska, po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 kwietnia 2004 r. sygn. akt 2/I SA 2820-2822/02 w sprawie ze skargi 1) Apolinarego S., 2) Bogusława S., 3) Krzysztofa S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 5 września 2002 r. (...) w przedmiocie nieodpłatnego nabycia prawa własności nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 kwietnia 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, po rozpoznaniu skargi Apolinarego S., Bogusława S. i Krzysztofa S. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 5 września 2002 r. (...) i utrzymaną nią w mocy decyzję Zastępcy Dyrektora Mienia i Geodezji Urzędu Miasta O. wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta O., z dnia 10 lipca 2002 r. Nr (...), którą odmówiono Apolinaremu S., Bogusławowi S. i Krzysztofowi S. nabycia prawa własności nieruchomości gruntowej będącej w ich współużytkowaniu wieczystym, położonej w O. przy ul. G. 8, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr ew. 306 z obrębu 49. Decyzję wydano w trybie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 2001 r. o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości /Dz.U. nr 113 poz. 1209 ze zm./

Jak podano w uzasadnieniu wyroku Samorządowe Kolegium Odwoławcze w swojej decyzji wydanej na skutek odwołania skarżących wskazało, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 powołanej wyżej ustawy, roszczenie o nieodpłatne nabycie nieruchomości przysługuje osobom fizycznym będącym w dniu 26 maja 1990 r. oraz w dniu wejścia w życie ustawy użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Podniesiono, że spośród wnioskodawców tylko Apolinary S. był współużytkownikiem wieczystym działki nr 306 w dniu 26 maja 1990 r. jak i w dniu 24 października 2001 r. /data wejścia w życie ustawy o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości/. Pozostali zaś współużytkownicy wieczyści nabyli udziały w prawie współużytkowania wieczystego po 26 maja 1990 r. Wskazano dalej, że Bogusławowi S. oraz Krzysztofowi S. nie przysługuje także roszczenie o nieodpłatne nabycie prawa własności działki z tytułu następstwa prawnego, o którym mowa w art. 1 ust. 2 ustawy. Zdaniem organu II instancji, na podstawie tego przepisu możliwe jest następstwo prawne jedynie po osobie wymienionej w art. 1 ust. 1 ustawy. Skoro matka Bogusława i Krzysztofa S. zmarła przed dniem wejścia w życie wymienionej ustawy, to nie spełnia ona warunków do nieodpłatnego nabycia nieruchomości, określonych w art. 1 ust. 1 ustawy. W konsekwencji osoby, które nabyły po niej spadek nie mogą nabyć własności nieruchomości w trybie przewidzianym ustawą. Kolegium zakwestionowało pogląd organu I instancji, że przedmiotowa ustawa dotyczy tylko gospodarstw rolnych nabytych w trybie przepisów o osadnictwie rolnym, ale - zdaniem Kolegium - fakt ten nie miał znaczenia prawnego dla sposobu rozstrzygnięcia sprawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00