Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 września 2004 r., sygn. OSK 557/04

Z chwilą powstania Armii Ludowej Związek Walki Młodych, którego oddziały bojowe weszły w skład tej formacji z organizacji, która - do tego momentu - w jakimś zakresie prowadziła działalność wojskową, stał się organizacją nastawioną przede wszystkim na oddziaływanie polityczne wśród młodzieży. Zatem w momencie włączenia /styczeń 1944/ ZWM do Armii Ludowej ZWM nie był organizacją, w której działalność możnaby traktować jako pełnienie służby w rozumieniu ww. art. 1 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego /t.j. Dz.U. 2002 nr 42 poz. 371/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 8 września 2004 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Jana K. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie. z dnia 18 grudnia 2003 r., SA/Sz 2668/01 w sprawie ze skargi Jana K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 2 października 2001 r. w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie, wyrokiem z 18 grudnia 2003 r., SA/Sz 2668/01 oddalił skargę Jana K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w W. z 2 października 2001 r. w przedmiocie pozbawienia skarżącego uprawnień kombatanckich.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że na podstawie art. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów /Dz.U. nr 16 poz. 122 ze zm./ uprawnienia kombatanckie przysługiwały: 1/ uczestnikom walk o narodowe i społeczne wyzwolenie Ojczyzny, 2/ bojownikom o zachowanie polskości na ziemiach zagarniętych przez zaborców, 3/ uczestnikom Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, 4/ uczestnikom walk przeciwko siłom reakcji i ruchom faszystowskim, 5/ uczestnikom walk o niepodległość, 6/ żołnierzom koalicji antyfaszystowskiej, 7/ uczestnikom walki o utrwalenie władzy ludowej, 8/ uczestnikom ruchu oporu, 9/ osobom, które ze względów politycznych, narodowościowych lub rasowych były więzione w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i więzieniach oraz 10/ osobom prowadzącym w czasie okupacji hitlerowskiej tajne nauczanie dzieci i młodzieży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00