Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 września 1999 r., sygn. V SA 369/99

Ustawodawca rozróżniając w art. 1 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego /t.j. Dz.U. 1997 nr 142 poz. 950 ze zm./ Wojsko Polskie oraz inne zmilitaryzowane służby państwa musiał mieć na uwadze m.in. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Zatem interpretacja wyłączająca funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej walczących z oddziałami Ukraińskiej Armii Powstańczej z grona kombatantów musi być uznana za błędną.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Jana M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 15 stycznia 1999 r. /..../ w przedmiocie pozbawienia uprawnień kombatanckich - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 28 sierpnia 1998 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Jana M. pozbawiono uprawnień kombatanckich decyzją z 28 sierpnia 1998 r., (...). Decyzje tę, wydaną przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych utrzymano w mocy decyzją tego samego organu z 15 stycznia 1999 r., (...). Właśnie ta ostatnia decyzja została zaskarżona w niniejszej sprawie.

Uprawnienia kombatanckie Skarżący uzyskał w 1987 r. z tytułu walki zbrojnej o utrwalanie władzy ludowej. Podstawą ich odebrania kombatanckich był art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego /t.j. Dz.U. 1997 nr 142 poz. 950 ze zm./. Jan M. pracował bowiem od stycznia 1948 r. do lutego 1949 w Milicji Obywatelskiej. W uzasadnieniu decyzji podano, że "praca w organach Milicji Obywatelskiej nie była służbą zmilitaryzowaną (...). Jakiekolwiek zadania wykonywane w MO nie mogą być uznane jako działalność kombatancka". W deklaracji członkowskiej ZBoWiD Skarżący podał, że "brał udział w walkach z reakcją podziemia oraz w zabezpieczaniu władzy ludowej przed działalnością wrogiego podziemia". Pracował tam jako kierowca. Jednocześnie w dokumentach pochodzących z okresu, gdy Skarżący starał się o uzyskanie uprawnień kombatanckich, w oświadczeniu świadka Jana P., z 14 listopada 1986 r. znalazło się stwierdzenie, że Skarżący "jako kierowca brał bezpośredni udział w akcjach bojowych w ściganiu i likwidacji bandy UPA na terenie powiatu B. (...)" /k. 4 akt administracyjnych/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00