Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2004 r., sygn. GSK 1206/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Hanna Rybińska (spr.) Sędziowie NSA - Maria Myślińska - Urszula Raczkiewicz Protokolant - Agnieszka Romaniuk po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 sierpnia 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Gd 1721/02 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 10 lipca 2002 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2004r. sygn. akt 3 I SA/Gd 1721/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku po rozpoznaniu skargi P. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Gdyni z dnia 10 lipca 2002r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddalił skargę.

Sąd oparł się na następującym stanie sprawy. Na podstawie zgłoszenia celnego SAD nr [...] objęto na wniosek P. K. procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym sprowadzony z Niemiec samochód osobowy Rover 75, wyprodukowany w 2000r. Do zgłoszenia celnego dołączono m.in. fakturę z 28 lutego 2000r. na kwotę 5.900 EUR oraz deklarację wartości celnej.

Decyzją z 27 kwietnia 2002r. Dyrektor Urzędu Celnego w Gdyni uznał to zgłoszenie celne za nieprawidłowe i określił wartość celną samochodu na podstawie art. 29 § 1 w zw. z art. 23 § 7 Kodeksu celnego na kwotę 14.445,05 EUR.

W wyniku wniesionego przez stronę odwołania, Dyrektor Izby Celnej w Gdyni decyzją z dnia 10 lipca 2002r. nr [...] uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, że podjęcie decyzji z rażącym naruszeniem prawa procesowego ( np. przez niewyjaśnienie wszystkich okoliczności faktycznych lub niezapewnienie stronie pełnych praw wynikających z zasady jej czynnego udziału w postępowaniu) nie może być sanowane w postępowaniu odwoławczym, a kompetencje organu odwoławczego sprowadzają się w takim przypadku do wydania decyzji kasacyjnej. Organ odwoławczy uznał, że decyzja pierwszoinstancyjna narusza prawa strony wynikające z zasady jej czynnego udziału w postępowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00