Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 padziernika 2004 r., sygn. GSK 759/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA - Halina Wojtachnio Sędziowie NSA - Kazimierz Brzeziński - Hanna Szafrańska-Falkiewicz (spr.) Protokolant - Małgorzata Suchocka po rozpoznaniu w dniu 12 października 2004 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "[...]" S.A. we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 marca 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 2380/01 w sprawie ze skargi "[...]" S.A. we Wrocławiu na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 19 czerwca 2001 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego - oddala skargę kasacyjną -

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 9 marca 2004 r. sygn. akt 3 I SA/Wr 2380/01, oddalił skargę "[...]" Spółki akcyjnej z siedzibą we Wrocławiu na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 19 czerwca 2001 r. Nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i określenia kwoty długu celnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że organ celny przystąpił do weryfikacji zgłoszenia celnego, dokonanego przez Spółkę na podstawie dokumentu OBR nr [...] w dniu 11 grudnia 2000 r., wszczynając z urzędu stosowne postępowanie, wydając postanowienie w tej samej dacie.

Dyrektor Urzędu Celnego we Wrocławiu decyzją z dnia 4 stycznia 2001 r. nr [...] uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej, a objęte procedurą dopuszczenia do obrotu wentylatory do procesora zaklasyfikował do kodu PCN 8414 59 50 0, w miejsce zadeklarowanego przez Spółkę kodu PCN 8473 30 90 0. Klasyfikacji pozostałych towarów nie zakwestionowano.

Prezes Głównego Urzędu Ceł po rozpoznaniu odwołania Spółki wydał decyzję z datą 19 czerwca 2001 r., utrzymującą w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W uzasadnieniu powołał się na brzmienie art. 85 ust. 1 Kodeksu celnego, zgodnie z którym należności celne przywozowe są wymagalne wg stanu towaru i jego wartości celnej w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego i według stawek w tym dniu obowiązujących, czyli stawek określonych w taryfie celnej. Taryfa celna zaś nie różnicuje towaru w zależności od np. przydatności czy celów wykorzystania, natomiast do celów prawnych przeprowadza się klasyfikację w oparciu o zakres przedmiotowy towaru (pozycja).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00