Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 padziernika 2004 r., sygn. FSK 586/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Antoni Hanusz Sędziowie NSA Sylwester Marciniak Bogusław Dauter (spr.) Protokolant Natalia Prałat po rozpoznaniu w dniu 14 października 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ryszarda C., Mariusza C. i Magdaleny C. od postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi z dnia 24 czerwca 2003 r. sygn. akt I SA/Łd 2162/01 w sprawie ze skargi Krystyny C. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. /Ośrodek Zamiejscowy w P./ z dnia 26 października 2001 r. (...) w przedmiocie orzeczenia odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w podatku dochodowym od osób prawnych za 1994 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 26 października 2001 r., (...), Izba Skarbowa w Ł. Ośrodek Zamiejscowy w P. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w T. z dnia 6 sierpnia 2001 r. w sprawie przeniesienia na Krystynę C. odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe PPHU "LM" Sp. z o.o. w likwidacji w T. w podatku dochodowym od osób prawnych za 1994 r.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że postanowieniem Sądu Rejonowego w T. z dnia 4 stycznia 1996 r. (...) spadek po zmarłym w dniu 1 stycznia 1996 r. Lechu P. nabyła w całości Krystyna C. Przejęcie spadku nastąpiło bez ograniczenia odpowiedzialności za długi. Wraz ze spadkiem Krystyna C. nabyła, w ocenie organów podatkowych, także 100 % udziałów w Sp. z o.o. "LM" oraz prawa i obowiązki wspólnika.

Organy podatkowe wskazały, że na poczet nieuregulowanej należności w podatku dochodowym od osób prawnych za 1994 r. dokonano w roku 1997 zajęcia rachunku bankowego spółki oraz zajęcia nieruchomości. Czynności te nie doprowadziły jednak do wyegzekwowania należności. Skoro zaś wyegzekwowanie należności z majątku spółki stało się niemożliwe, konieczne było orzeczenie o odpowiedzialności za zobowiązania spółki osób trzecich.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00