Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2004 r., sygn. FSK 1185/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edmund Łój, Sędziowie NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Jerzy Rypina (spr.), Protokolant Marzena Miętek, po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 2 lutego 2004 r. sygn. akt 1/III SA 1169/02 w sprawie ze skargi Anny i Przemysława K. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 4 kwietnia 2002 r. (...) w przedmiocie odmowy rozłożenia na raty zaległości w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych i odmowy umorzenia odsetek za zwłokę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 2 marca 2004 r. 1/III SA 1169/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 4 kwietnia 2002 r. odmawiającą małżonkom Annie i Przemysławowi K. rozłożenie na raty zaległości podatkowych i umorzenie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W uzasadnieniu wyroku sąd pierwszej instancji wyjaśnił, iż w rozpatrywanej sprawie, podstawą wydanych decyzji był art. 48 par. 1 pkt 2 i art. 67 par. 1 Ordynacji podatkowej przewidujący uznaniowo stosowanie odpowiednich ulg, uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, oraz że uznanie administracyjne nie może być dowolne i podlega kontroli sądowej. Zakres uznania administracyjnego jest określony przez prawo procesowe w art. 48 Ordynacji podatkowej, który zawiera ogólne przesłanki w par. 1 pkt 2, jakimi są ważny interes podatnika lub interes publiczny w przypadku rozłożenia należności podatkowej na raty. W ocenie Sądu, kierując się przesłanką prawdy obiektywnej organ powinien wszechstronnie i wyczerpująco przeprowadzić ocenę zebranego materiału dowodowego dotyczącego stanu materialnego podatnika i jego możliwości zapłaty podatku, zgodnie z art. 122 i 187 Ordynacji podatkowej. Podobne kryteria winny być zastosowane przy rozważaniu umorzenia zaległości podatkowej lub odsetek od tych zaległości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00