Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2004 r., sygn. FSK 902/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień (spr.), Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Jan Rudowski, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2004 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Tadeusza C. od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie - Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu z dnia 23 maja 2003 r. sygn. akt I SA/Wr 2271/00 w sprawie ze skargi Tadeusza C. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 11 sierpnia 2000 r. (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień 1998 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Tadeusza Chryplewicza na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 900 zł /dziewięćset złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Reprezentowany w sposób określony w art. 175 par. 3 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270/ - zwanej dalej p.p.s.a. Tadeusz C. wniósł skargę kasacyjną od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy we Wrocławiu z dnia 23 maja 2003 r. w sprawie I SA/Wr 2271/00. Powyższy środek odwoławczy złożony został w trybie określonym przez art. 101 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o ustroju sądów administracyjnych i ustawę - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1271/.

W zaskarżonym wyroku oddalona została skarga na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 11 sierpnia 2002 r. utrzymująca w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w S., którą określono Tadeuszowi C. prawidłową wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od sierpnia do grudnia 1998 r. oraz zaległość podatkową wraz z odsetkami. W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Urząd Skarbowy stwierdzono, iż Tadeusz C. nie dopełnił swoich obowiązków jako podatnik podatku od towarów i usług poprzez nie rozliczanie się z tytułu podatku. W sprawie ustalono, iż w dniu 19.06.1998 r. podatnik po okresie zawieszenia działalności gospodarczej złożył deklarację podatkową dla podatku VAT za miesiąc maj 1998 r. wykazując podatek należny od dokonanej sprzedaży. Biorąc pod uwagę przepis art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ według którego podatnik zwolniony od podatku VAT może z tego zwolnienia zrezygnować pod warunkiem zawiadomienia o tym zamiarze właściwego urzędu skarbowego, organ podatkowy I instancji potraktował złożenie deklaracji jako rezygnację z przysługującego zwolnienia. Podatnik potwierdził swoje stanowisko składając w dniu 7.09.1998 r. zgłoszenie rejestracyjne VAT-R, w którym określił, iż deklaracje dla podatku VAT będzie składał począwszy od miesiąca maja 1998 r. i za miesiące od maja do lipca 1998 r. złożył takie deklaracje, wykazując w nich należny podatek VAT. Natomiast za okres objęty kontrolą podatnik dokonując zakupów towarów u podatników podatku VAT pobierał faktury VAT, zachowując się tym samym jak czynny podatnik podatku od towarów i usług. Z kolei w dniu 25.09.1998 r. zwrócił się z wnioskiem o anulowanie złożonych deklaracji i traktowanie go jako podatnika zwolnionego od podatku VAT. Urząd Skarbowy decyzją z dnia 23.10.1998 r. umorzył postępowanie w sprawie jako bezprzedmiotowe. Jednocześnie wobec faktu, iż podatnik w deklaracjach za miesiące od września do grudnia 1998 r. nie wykazał żadnej sprzedaży, przeprowadzono kontrolę podatkową, w wyniku której ustalono, iż w powyższym okresie podatnik prowadził działalność gospodarczą osiągając z tego tytułu przychody. Należny podatek VAT organ I instancji obliczył metodą przewidzianą art. 30 ustawy o podatku od towarów i usług, a mianowicie w proporcjach wynikających z udokumentowanych zakupów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00