Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 września 2003 r., sygn. III SA 3208/01

W interesie publicznym leży prawidłowe i terminowe wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. Nawet najgorsza sytuacja materialna przedsiębiorstwa i brak doświadczenia w jego prowadzeniu nie usprawiedliwia błędów w tym zakresie.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 12 września 2003 r. sprawy ze skargi "ŁC" Sp. z.o.o. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 8 listopada 2001 r. (...) w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od towarów i usług - oddala skargę.


UZASADNIENIE

"ŁC" sp. z. o.o pismem z dnia 2 lipca 2001 r. wystąpiła do Urzędu Skarbowego W.-W. o umorzenie zaległości w podatku od towarów i usług za okres od stycznia do sierpnia 2000 r. w łącznej kwocie wraz z sankcją 137.910,50 zł plus ustawowe odsetki 42.185,40 zł, w celu umożliwienia jej dalszego działania i zapewnienia zatrudnienia pracownikom. Spółka podała, że cały majątek firmy wynosi 10 procent tej zaległości, że do tej pory udało jej się uregulować zaległe zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych PIT-4 i składek ZUS. Od września 2000 r. na bieżąco reguluje też wszystkie zobowiązania podatkowe, zaś spłata ww. zaległości doprowadziłaby ją do upadłości. Podała, że zaległość powstała z winy księgowej. Oszukiwała ona zarząd spółki, młodych ludzi, nie mających doświadczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej, twierdząc, że na bieżąco rozlicza się z zobowiązań i składa deklaracje VAT-7, czego jednak w okresie od stycznia do sierpnia 2000 r. nie czyniła.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00