Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2002 r., sygn. V SA 3931/00

1. Prezes Głównego Urzędu Ceł może wydać wiążącą informację taryfową wyłącznie wnioskodawcy. Jedna firma nie może więc upoważnić drugiej do wystąpienia w jej imieniu.

2. W myśl art. 137 par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./, pełnomocnikiem strony może być jedynie osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Treść wymienionego przepisu, a w szczególności użyty w nim jednoznaczny zwrot "Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna (...)" wykazuje, że stanowi on regulacje o charakterze wyczerpującym. Nie może zatem budzić wątpliwości to, że art. 137 par. 1 przewiduje udzielenia pełnomocnictwo wyłącznie osobom fizycznym; osobom prawnym pełnomocnictwo nie może być udzielone.

Wprawdzie w myśl art. 137 par. 4 Ordynacji podatkowej w zakresie nie uregulowanym w par. 1-3 stosuje się przepisy prawa cywilnego, jednakże z wyżej podanych powodów /wyczerpującego charakteru regulacji zawartej w art. 137 par. 1 Ordynacji podatkowej/ trzeba uznać, że odesłanie to nie dotyczy kręgu podmiotów, które mogą wystąpić w charakterze pełnomocników.

3. Przepis art. 165 Ordynacji podatkowej, jak również inne unormowania tej ustawy, nie zawierają regulacji, która, podobnie jak art. 61 par. 2 Kpa, dopuszczałaby wszczęcie postępowania z urzędu w sprawie, w której do podjęcia postępowania wymagany jest wniosek strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00