Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 października 2002 r., sygn. SA/Rz 1832/00

Nie można zgodzić się z poglądem, że argumentacja zawarta w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 kwietnia 1998 r. /OTK 1998 nr 6 poz. 112/, wskazująca na niekonstytucyjność art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ w związku z dopuszczalnością stosowania wobec tej samej osoby za ten sam czyn sankcji administracyjnej i odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe mogła odnosić się do spółki cywilnej. Spółka cywilna jest niewątpliwie podatnikiem podatku od towarów i usług jako jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Okoliczność, że prowadzi czy też nie prowadzi działalności gospodarczej, a w konsekwencji czy jest, czy też nie przedsiębiorcą zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo o działalności gospodarczej /Dz.U. nr 101 poz. 1178 ze zm./ jest bez znaczenia dla dopuszczalności wymierzenia jej dodatkowego zobowiązania podatkowego w świetle cyt. wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Obowiązek podatkowy jest bowiem kategorią przede wszystkim prawną i okoliczność, że w ostatecznym rozliczeniu obciąża on wspólników jest okolicznością drugorzędną, skoro ten sam argument można odnieść do akcjonariuszy czy udziałowców w spółkach kapitałowych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie dopuszczają możliwości nałożenia obowiązku podatkowego w zakresie podatku i sankcji administracyjnej na dwa różne podmioty.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Marii R. i Janusza P. wspólników Spółki Cywilnej "L." przekształconej w Przedsiębiorstwo Handlowo-Produkcyjno-Usługowe "L." spółka jawna Maria R. i Janusz P. na decyzję Izby Skarbowej w Rz. z dnia 31 sierpnia 2000 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, listopad i grudzień 1998 r. - skargę oddala.


UZASADNIENIE

Decyzjami z dnia 31 sierpnia 2000 r. (...) Izba Skarbowa w Rz. na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ utrzymała w mocy decyzje Inspektora Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w Rz. z dnia 28 grudnia 1999 r. (...) określające Przedsiębiorstwu Handlowo-Produkcyjno-Usługowemu "L." s.c. Maria R. i Janusz P. /zwana dalej Spółką "L."/ inną niż deklarowana wysokość zwrotu różnicy podatku, a także określające kwotę zaległości podatkowej oraz ustalające dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Decyzje te odnosiły się do podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do września oraz od listopada do grudnia 1998 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00