Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2002 r., sygn. I SA/Łd 944/00

Sporządzony po wydaniu zaskarżonej decyzji ostatecznej deklaratywny dokument prywatny stwierdzający oświadczenia co do pewnych faktów związanych z zakończonym postępowaniem administracyjnym - nie może stanowić przedmiotu uzupełniającego dowodu z dokumentów w trybie i na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marka i Marii Ł. na decyzje Izby Skarbowej w Ł. z dnia 24 maja 2000 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1997 r. - oddala skargę.


UZASADNIENIE

W zeznaniu o wysokości wspólnych dochodów małżonków osiągniętych w 1997 r. Marek Ł. pomniejszył osiągnięty dochód m.in. o kwotę 7.000 zł z tytułu ustanowionej renty prywatnej bez wynagrodzenia.

W wyniku przeprowadzonego postępowania podatkowego Urząd Skarbowy Ł.-P. uznał dokonane odliczenie za bezpodstawne i decyzją z dnia 5 stycznia 2000 r. (...) określił zaległość w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1997 r. wraz z należnymi odsetkami za zwłokę. Od powyższej decyzji skarżący wnieśli odwołanie do Izby Skarbowej.

Izba Skarbowa w Ł. decyzją z dnia 25 marca 2000 r. (...) utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego Ł.-P.

W złożonej skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego skarżący wnoszą o uchylenie decyzji Izby Skarbowej oraz Urzędu Skarbowego Ł.-P. zarzucając m.in.:

1. obrazę prawa materialnego - art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez dowolne i bezprawne uznanie, że zawarta umowa renty nie stanowi podstawy do odliczenia w 1997 r. przekazanego świadczenia,

2. obrazę treści art. 121-122 Ordynacji podatkowej przez dowolną, stronniczą i bezprawną interpretację zawartej umowy w ten sposób, że organy skarbowe kwestionują tą umowę jako podstawę do dokonania odliczeń a uznają kwotę świadczenia otrzymaną przez rentobiorcę za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00