Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2002 r., sygn. I SA/Łd 955/00

Do podatku akcyzowego nie mają zastosowania przepisy par. 54 ust. 4 pkt 2 i ust. 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 1997 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 156 poz. 1024 ze zm./ /obecnie par. 48 ust. 4 pkt 2 i ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. nr 27 poz. 268 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Mariusza L. na decyzje Izby Skarbowej w Ł. Ośrodek Zamkowy w S. z dnia 7 czerwca 2000 r. (...) przedmiocie podatku akcyzowego za sierpień 1998 r. - styczeń 1999 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

UZaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w Ł. utrzymała w mocy decyzję Inspektora Kontroli Skarbowej z Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. z dnia 23 lutego 2000 r. określającą Mariuszowi L. wysokość zobowiązania i zaległości w podatku akcyzowym za miesiące od sierpnia 1998 r. do stycznia 1999 r. wraz z odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu podano, że podatnik prowadził działalność w zakresie wyrobu wyrobów winiarskich podlegającą opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Inspektor zakwestionował prawo do odliczenia podatku akcyzowego z faktur dokumentujących zakup za poszczególne miesiące 1998 r. Jak wynika z par. 9 ust. 8 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 stycznia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego, podatnicy, którzy przed sprzedażą wyrobów winiarskich dokonują ich rozlewu, poddają je leżakowaniu, kupażowaniu, dosładzaniu, doprawianiu nalewka ziołową, nasycaniu dwutlenkiem węgla, podbarwianiu karmelem, doalkoholizowaniu lub maderyzacji, mogą obniżyć podatek akcyzowy należny od sprzedaży tych wyrobów o podatek akcyzowy od wyrobów winiarskich zużytych do ich wytworzenia, zawarty w cenach zakupu lub zapłacony od ich importu. Przepisy rozporządzenia z dnia 16 grudnia 1998 r. w sprawie podatku akcyzowego nałożyły na podatnika obowiązek potwierdzenia faktury w dacie jej wystawienia przez właściwy urząd skarbowy, że sprzedawca nie zalega z płatnością podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00