Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2001 r., sygn. II SA/Gd 1519/98

1. Stosownie do art. 20 i art. 21 w zw. z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /Dz.U. 2000 nr 80 poz. 903/, jeżeli właściciele lokali w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali lub umowie zawartej później w formie aktu notarialnego albo w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza nie określą sposobu zarządu - wspólnotę mieszkaniową reprezentuje na zewnątrz i kieruje jej sprawami zarząd wybrany spośród właścicieli lokali lub osób spoza ich grona.

2. Wspólnota mieszkaniowa, nie mając osobowości prawnej, ma możliwość nabywania praw i zobowiązań /art. 6 ustawy o własności lokali/, co jest przyczyną, iż prawa i zobowiązania nabywane przez wspólnotę stają się prawami i zobowiązaniami członków wspólnoty. Przyjąć przy tym należy, iż prawa i zobowiązania, o których mowa w art. 6 ustawy o własności lokali, to także prawa i obowiązki o charakterze publicznoprawnym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2001 r. na rozprawie sprawy ze skargi Ewy Z.-D., Wojciecha M., Janiny G., Czesławy W., Stefanii L., Heleny W. i Łucji B. na decyzję Wojewody G. z dnia 7 lipca 1998 r. (...) w przedmiocie nakazania wykonania robót budowlanych - uchyla zaskarżoną decyzja oraz decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 27 kwietnia 1998 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Skarżący Ewa Z.-D., Wojciech M., Janina G., Krystyna W.-F., Czesława W., Stefania L., Helena W., Zbigniew K. i Zofia Ch.-B. wnieśli skargę na decyzję Wojewody G. z dnia 7 lipca 1998 r. (...), którą utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia 27 kwietnia 1998 r.(...).

Decyzją z dnia 27 kwietnia 1998 r. Prezydent Miasta G., powołując się na art. 66 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, nakazał Wspólnocie Budynku Mieszkalnego przy ul. S 2 w G. wzmocnić ściany w tym budynku przez wykonanie płaszcza żelbetowego o grubości 4-5 cm, założyć podciąg z dwuteownika wzdłuż ścian zewnętrznych obciążonych belkami stropu, docieplić ściany zewnętrzne i skotwić odspojoną ścianę zewnętrzną ze ścianą środkową. Uzasadniając decyzję organ administracyjny wskazał, iż w dniu 23 lipca 1997 r. zgłoszono zły stan budynku. Przeprowadzone w dniu 18 września 1997 r. oględziny potwierdziły stawiane zarzuty. W mieszkaniach budynku stwierdzono liczne spękania tynku na ścianach i sufitach oraz wybrzuszanie się tynku. Na zewnątrz budynku stwierdzono ubytki tynku. Zawiadomieniem z dnia 22 września 1997 r. wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie stanu technicznego budynku i postanowieniem z dnia 29 października 1997 r. zobowiązano Wspólnotę Mieszkaniową tego budynku do przedłożenia ekspertyzy technicznej określającej przyczyny spękań oraz ich wpływ na bezpieczeństwo budynku. W dniu 31 marca 1998 r. Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej "G.-W.", jako zarządca budynku, przedłożyło wymaganą dokumentację. Następnie organ administracyjny wskazał, że w obecnym stanie, mieszkania w budynku przy ul. S. 2 nie odpowiadają przepisom art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z art. 61 tej ustawy do obowiązków zarządcy budynku należy utrzymanie go w należytym stanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00