Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2000 r., sygn. III SA 1087/99

Zarówno zaniechanie ustalania zobowiązań podatkowych, jak i zaniechanie poboru podatku stanowią formy rezygnacji organów podatkowych z przysługujących budżetowi należności podatkowych.

Nawet więc w sytuacji, gdy podatnik wykaże, że ma ważny interes w uzyskaniu tego rodzaju ulg podatkowych, to organy podatkowe przy podejmowaniu decyzji muszą również brać pod uwagę interes ogólnospołeczny, w którym leży zapewnienie dopływu należności podatkowych do budżetu.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Powszechnej Kasy Oszczędności - Bank Państwowy w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. w przedmiocie podatku dochodowym od osób prawnych - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Powszechna Kasa Oszczędności - Bank Państwowy wnioskiem złożonym 8.10.1998 r. zwróciła się do Urzędu Skarbowego W. o zaniechanie ustalania zobowiązania podatkowego względnie zaniechanie poboru podatku w części dotyczącej rezerw tworzonych przez PKO na tzw. stary portfel kredytów udzielonych spółdzielniom mieszkaniowym.

Bank wyjaśnił, że w 1998 r. został zobligowany przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego do tworzenia rezerw na stare kredyty mieszkaniowe, które zostały zakwalifikowane do należności zagrożonych. Stan rezerw utworzonych na dzień 31.08.1998 r. wyniósł 85,3 mln zł. Bank przewiduje zwiększenie wartości rezerw w drugim półroczu i w roku 1999. Zgodnie z przepisami ustawy i podatku dochodowym od osób prawnych utworzone rezerwy nie są kosztem uzyskania przychodów, ponieważ nie zostały spełnione warunki uprawdopodobnienia nieściągalności przedmiotowych wierzytelności. Zdaniem Banku, spełnienie wymogów ustawy i skierowanie spraw na drogę postępowania egzekucyjnego byłoby działaniem szkodliwym społecznie. Spowodowałoby to bowiem konieczność wyegzekwowania całej kwoty zadłużenia, również od tych członków spółdzielni, którzy dotychczas terminowo wywiązywali się z regulowania zobowiązań wobec banku.

Wysokie zobowiązania podatkowe z tytułu podatku dochodowego przy malejącym zysku memoriałowym zagraża utratą możliwości kontynuowania działalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00