Wyrok NSA z dnia 24 marca 2000 r., sygn. IV SA 1940/99
1. Udział zarządu wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniu administracyjnym nie wyklucza możliwości dopuszczenia do udziału w postępowaniu zarówno administracyjnym, jak i sądowoadministracyjnym obok zarządu także poszczególnych właścicieli odrębnych lokali mieszkalnych. Ze względów szczególnie uzasadnionych /np. znaczne zbliżenie projektowanego budynku do ściany budynku mieszkalnego od strony okien/ możliwe jest dopuszczenie do udziału w postępowaniu sądowym także samych mieszkańców, którzy wnieśli skargę.
2. Mając na uwadze treść przepisów art. 6 i art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali /Dz.U. nr 85 poz. 388 ze zm./ można uznać, że przesłanka wznowienia postępowania administracyjnego, określona w art. 145 par. 1 pkt 4 Kpa nie zachodzi w sytuacji, gdy wspólnota mieszkaniowa reprezentowana przez jej zarząd miała zapewniony czynny udział w postępowaniu administracyjnym. Tym samym wszyscy członkowie wspólnoty /także-skarżący/ byli w postępowaniu administracyjnym reprezentowani przez. zarząd wspólnoty, jako organ do tego powołany mocą ustawy.
3. "Zabudowa sąsiednia" ma o wiele szersze znaczenie niż "budynek sąsiedni". Dokonując oceny czy przedmiotowy budynek wysokością nawiązuje do 'wysokości zabudowy sąsiedniej" należy uwzględnić, jakiej wysokości obiekty znajdują się na większym obszarze, niż obszar nieruchomości sąsiedniej.
4. Zgodność z prawem postanowienia w przedmiocie wyrażenia zgody na odstępstwo od warunków technicznych /art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, wydanego w toku postępowania w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę, sąd administracyjny może kontrolować dopiero wówczas, gdy wniesiona została skarga na decyzję o pozwoleniu na budowę.