Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2000 r., sygn. II SA/Kr 2149/00

"Użyteczność publiczna" winna usprawiedliwiać te działania władz publicznych /w tym samorządu terytorialnego/, których nie podejmują podmioty gospodarcze czy inne podmioty niezależne od władz publicznych. Jeżeli jakieś usługi są oferowane przez podmioty gospodarcze /przedsiębiorców/ i są powszechnie dostępne na rynku konsumentów, to w takim zakresie nie można powoływać się na użyteczność publiczną dla świadczenia tych usług bezpośrednio przez gminę, w formach organizacyjnych regulowanych prawem publicznym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Gminy S. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody M. z dnia 26 lipca 2000 r., (...), w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Zarządu Gminy S. z dnia 10 maja 2000 r., (...), w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie gospodarstwa pomocniczego przy Urzędzie Gminy S. - skargę oddala.


UZASADNIENIE

I. Uchwała Zarządu Gminy. S. z dnia 10 maja 2000 r., (...), w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie gospodarstwa pomocniczego przy Urzędzie Gminy S. podjęta została na podstawie:

- art. 20 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych. Dz.U. 1998 nr 155 poz. 1014 ze zm. "Gospodarstwo pomocnicze tworzy i likwiduje kierownik jednostki budżetowej, po uprzednim uzyskaniu zgody zarządu jednostki samorządu terytorialnego - w przypadku gospodarstw pomocniczych gminnych, powiatowych i wojewódzkich jednostek budżetowych.",

- art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /t.j. Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./ "Do zadań zarządu należy w szczególności gospodarowanie mieniem komunalnym"

II. Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 26 lipca 2000 r., (...) Wojewoda M. stwierdził nieważność powyższej uchwały. Podstawą prawną rozstrzygnięcia nadzorczego jest art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym /"Uchwala organu gminy sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty doręczenia uchwały, w trybie określonym w art. 90."/

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00