Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 października 1999 r., sygn. III SA 5566/98

Jeżeli podatnik prowadzi w pewnym zakresie działalność gospodarczą z pominięciem ksiąg rachunkowych i nie gromadzi dowodów poniesienia wydatków dokumentujących koszty uzyskania przychodu, nie może domagać się od organu podatkowego odtworzenia kosztów uzyskania przychodu przy pomocy biegłego lub innych dowodów /z zeznań świadków/, i to w sytuacji, kiedy sam nie potrafi nawet w przybliżeniu określić wielkości dokonanych przez siebie wydatków.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ skargę Grzegorza A. na decyzję Izby Skarbowej w (...) z dnia 6 kwietnia 1998 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 1994 r.


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 6 kwietnia 1998 r. Izba Skarbowa w (...) utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w O. z dnia 19 grudnia 1997 r., którą ustalono Grzegorzowi A. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1994 r. oraz określono wysokości odsetek od zaniżonych zaliczek na ten podatek. Izba Skarbowa podzieliła ustalenia faktyczne organu I instancji co do tego, że podatnik w 1994 r. wielokrotnie dokonywał zakupów samochodów i części samochodowych, które następnie sprzedawał w miejscu prowadzonej działalności, to jest w O. przy ul. M. nr 4. W 1994 r. łącznie sprzedał 6 samochodów, 3 nadwozia, silnik z kompletnym zawieszeniem i skrzynią biegów. W okresie od grudnia 1993 r. do października 1996 r. natomiast sprzedał na własny rachunek i we własnym imieniu łącznie 12 samochodów, 5 nadwozi samochodowych, 3 silniki, skrzynię biegów, zawieszenia przednie i tylne i koła jezdne, przy czym przewozu zakupionych pojazdów i części samochodowych dokonywał osobiście bądź przez zatrudnionych u siebie w firmie (...) pracowników. Samochody te i części samochodowe posiadał przez okres krótszy niż 6 miesięcy /między ich sprowadzeniem na polski obszar celny a sprzedażą/. Samochody wymagały napraw, a niektóre z nich /np. marki "Honda Civic" i "Opel Kadet"/ nie były nawet zarejestrowane w wydziale komunikacji, a zatem rzeczywisty okres użytkowania tych samochodów był jeszcze krótszy. Trudno natomiast mówić o używaniu sprowadzonych z zagranicy części do samochodów, gdyż według umów kupna - sprzedaży w krótkim czasie zostały one dalej sprzedane. Izba Skarbowa - podobnie jak organ I instancji - odmówiła wiarygodności twierdzeniom podatnika, że samochody i części do pojazdów były sprowadzane przez niego do celów sportowych, skoro bowiem np. samochód marki "Ford Transit" został zarejestrowany w dniu 18 października 1994 r., a sprzedany w cztery dni później, to w żadnym razie nie można uznać, iż pojazd ten służył do obsługi serwisowej przy treningach sportowych skarżącego. Izba Skarbowa stwierdziła przy tym, iż bez znaczenia jest okoliczność, czy skarżący sprowadzał pojazdy do celów sportowych, albowiem nie ma to wpływu na prawidłowe rozstrzygnięcie w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00