Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 września 1999 r., sygn. V SA 248/98

W sytuacji gdy importer w chwili wszczęcia postępowania celnego nie zna faktycznych kosztów związanych z towarem, powinien o tym fakcie poinformować organy celne.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi P.-E. Spółka z o.o. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 grudnia 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - skargę oddala.


UZASADNIENIE

Prezes Głównego Urzędu Ceł, po rozpatrzeniu odwołania Kompanii Muzycznej P.-E. Sp. z o.o. w W. od decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w W. z dnia 27 marca 1997 r. wydanej w wyniku wznowienia postępowania celnego w sprawie zakończonej decyzją zawartą w JDA SAD (...) z dnia 14 grudnia 1995 r., decyzją z dnia 23 grudnia 1997 r. (...) utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Prezes GUC podał między innymi co następuje.

Na podstawie decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w W., zawartej w JDA SAD (...) z dnia 14 grudnia 1995 r. - mylnie oznaczono 30 grudnia 1997 r. dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym towar /płyty kompaktowe, kasety magnetofonowe/ importowany z Niemiec. Odprawy celnej przedmiotowego towaru dokonano na podstawie załączonych do wniosku o wszczęcie postępowania celnego dokumentów /faktury, deklaracji wartości celnej/.

W wyniku kontroli postimportowej przeprowadzonej w firmie Kompania Muzyczna P.-E. przez funkcjonariuszy celnych ustalono, że nastąpiło zaniżenie wartości importowanych towarów, spowodowane nieuwzględnieniem przez importera przy odprawie celnej opłat poniesionych na rzecz kontrahenta zagranicznego. Świadczyły o tym ujawnione dodatkowe faktury dotyczące opłat uiszczonych przez polską firmę na rzecz brytyjskiej firmy E. R.-L. (...) oraz umowa o obustronnej współpracy dealerskiej w zakresie produkcji oraz dystrybucji materiałów audiowizualnych zawarta w dniu 1 czerwca 1993 r. pomiędzy E. R.-L. a polską firmą P.-E.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00