Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 1999 r., sygn. I SA/Po 1947/98

1. Reklamę stanowią zawsze informacje o konkretnych towarach, o ich zaletach, wartościach i możliwościach nabycia, przekazywane bliżej nieokreślonemu kontrahentowi, mające na celu zachęcenie do kupna ich potencjalnego klienta.

2. Kasetony informujące, iż w danym punkcie /sklepie/ sprzedawane są bliżej nieokreślone wyroby danej firmy pełnią rolę szyldu informacyjnego. Kasetony te nie można zatem zaliczyć do kategorii towarów przekazanych na potrzeby reklamy w rozumieniu art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Spółki Akcyjnej (...) w (...) na decyzję Izby Skarbowej w (...) z dnia 30 czerwca 1998 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług i na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 1 oraz art. 55 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ uchylił zaskarżoną decyzję, a także zasądził od Izby Skarbowej na rzecz skarżącej Spółki dwa tysiące siedemset czterdzieści dziewięć złotych siedemdziesiąt groszy tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.


UZASADNIENIE

Inspektor kontroli skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w P. decyzją z 30.01.1998 r. określił Spółce akcyjnej "T." zobowiązanie podatkowe i zaległość podatkową w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1996 r., odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych na dzień wydania decyzji oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące tego roku.

W uzasadnieniu tej decyzji inspektor kontroli skarbowej m.in. stwierdza, iż Spółka "T." w poszczególnych miesiącach 1996 r. zaniżyła podatek należny na różne kwoty przez to, iż nie naliczała i nie zadeklarowała podatku należnego od usług wykonywanych w zakresie oprogramowania użytkowego - nabytych od podmiotu zagranicznego /niemieckiej firmy Schellin Computer Consulting GmbH z naruszeniem art. 2 ust. 2 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią par. 6 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1995 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 154 poz. 797 ze zm./ - obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje nie później niż 30 dni od dnia wykonania usługi. Na podstawie analizy dokumentów związanych z tym importem usług organ I instancji stwierdził, że Spółka "T." naruszyła przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji określonych w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT /nieprawidłowo sporządzono deklarację, nieprawidłowo ustalono podatek naliczony i należny/. W związku z naruszeniem przepisów dotyczących prowadzenia ewidencji - zastosowano wobec podatnika przepisy art. 27 ust. 5 w brzmieniu obowiązującym od 1.01.1997 r. w wersji przewidzianej art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i o zmianie ustawy karnej skarbowej /Dz.U. nr 137 poz. 640/ i ustalono dodatkowe zobowiązanie w wysokości odpowiadającej 30 procent kwoty zaniżenia tego zobowiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00