Wyrok NSA z dnia 1 września 1998 r., sygn. I SA/Wr 973/98
1. Przedmiotem opodatkowania w firmie świadczącej usługi leasingowe, dokonującej sprzedaży wierzytelności, których źródłem powstania są przychody z tytułu świadczenia tychże usług, jest dochód w postaci nadwyżki sumy przychodów z tytułu sprzedaży wierzytelności i świadczenia usług nad kosztem ich uzyskania, osiągnięty w roku podatkowym /art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. 1993 nr 106 poz. 482 ze zm./.
2. W przypadku sprzedaży wierzytelności leasingowej przez leasingodawcę przychód stanowi cena wyrażona w umowie sprzedaży /art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy/, a kosztem poniesionym w celu uzyskania tego przychodu jest wartość tej wierzytelności, o którą następuje pomniejszenie aktywów majątku zbywcy oraz koszty sprzedaży w postaci np. odsetek dyskontowych i prowizji bankowej. Zbycie wierzytelności poniżej jej wartości powoduje stratę, którą powiększają koszty sprzedaży. Strata ta może również stanowić koszt uzyskania przychodów /art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy/, jednakże dla celów podatkowych powinna być rozliczana w czasie proporcjonalnie zarachowanych przychodów z tytułu leasingu /art. 15 ust. 4 ustawy/.
3. Przychodem z tytułu świadczenia usług leasingowych nie jest zarachowana należność na poczet usług świadczonych w przyszłych okresach, lecz należne przychody w okresach wykonywania tych usług /art. 12 ust. 3 w zw. z ust. 4 pkt 1 ustawy/. Koszty uzyskania przychodów z tytułu leasingu powinny być dla celów podatkowych również rozliczane w czasie /art. 15 ust. 4 ustawy/.
uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji w przedmiocie należnego podatku dochodowego od osób prawnych.
UZASADNIENIE
Inspektor Kontroli Skarbowej w Urzędzie Kontroli Skarbowej w W. decyzją z 22 grudnia 1997 r. określił Przedsiębiorstwu G. spółce z o.o. /PGM/ w W. należny podatek dochodowy od osób prawnych za 1996 r. w kwocie 511.478 zł, w tym dodatkowy przypis należnego podatku w kwocie 413.454 zł.